„Nie robię tego dla nich”. O lesbijskich separatyzmach i przemocy asymilacji
Spotkanie z Lilianą Piskorską i Eweliną Jarosz towarzyszące wystawie Spojrzenia

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

„Czym jest lesbijka? Lesbijka jest skumulowaną do momentu eksplozji wściekłością wszystkich kobiet. Jest kobietą, która często począwszy od bardzo wczesnego wieku działa w zgodzie ze swym wewnętrznym przymusem do bycia bardziej kompletną i wolną ludzką istotą niż pozwala jej na to społeczeństwo. Wraz z upływem lat, jej potrzeby i działania wpędzają ją w bolesny konflikt z ludźmi, sytuacjami, akceptowanymi sposobami myślenia, czucia i zachowania, aż doprowadzona zostaje do stanu ciągłej wojny ze wszystkim wokół niej i zazwyczaj z samą sobą”.

The Woman Identified Woman BY RADICALESBIANS, 1970

Prace Liliany Piskorskiej pokazywane na wystawie Spojrzenia 2019 staną się okazją do rozmowy na temat separatyzmu lesbijskiego i radykalnego feminizmu jako przestrzeni społecznego eksperymentu w czasach, które zmuszają słabszych do asymilacji i oddawania przemocy. Będziemy mówić o ciemnych stronach procesów emancypujących się wspólnot, o wyjściu z wąskich środowiskowych kręgów na ulice i sytuacjach, w których gniew, agresja, wściekłość, frustracja i wreszcie bezsilność odzierane są z piór języka dyplomatycznego.

Tematem spotkania stanie się również lesbijskie contiuum w polskim polu sztuki, polityczności lesbijskiej tożsamości, potrzeba rewizji historycznej kanonu tekstów kłirowo-lesbijskich oraz możliwe scenariusze przyszłości w kontekście wzbierającej fali prawicowych narracji w polskim społeczeństwie.


Ewelina Jarosz, Liliana Piskorska

dr Ewelina Jarosz — historyczka i krytyczka sztuki, wykładowczyni w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW oraz na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, performerka, autorka tekstów krytycznych dla Magazynu RTV, Kultury u Podstaw, Czasu Kultury, Fragile, Femki. Autorka artykułów naukowych oraz publicystycznych na temat nieheteronormatywnych artystek amerykańskich i polskich.
Liliana Piskorska (1988) — artystka wizualna, doktora sztuk pięknych, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2013 roku członkini Grupy nad Wisłą. Jej prace pokazywane były na ponad 90 wystawach grupowych i indywidualnych w Polsce i za granicą, oraz w mediach, m.in. w TVP Kultura, Arte TV, CBS Canada. Laureatka Forecast Forum w berlińskim Haus der Kulturen der Welt w 2017 roku. W jej działaniach widoczna jest perspektywa feministyczno-queerowa, feministyczno-anarchistyczna i posthumanistyczna. Działa analitycznie, odnosząc się do kontekstu oraz specyfiki społeczno-kulturowego krajobrazu Polski. Przejawia ciągłe zainteresowanie wytwarzaniem alternatywy wobec heteronormy. więcej info na stronie: lilianapiskorska.com

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 18.05 – 30.06.2019
  Spojrzenia 2019
  Nagroda Deutsche Bank

  Spojrzenia to najważniejszy w Polsce konkurs kierowany do młodych, ale obecnych już na polskiej scenie artystycznej twórców. Organizowany nieprzerwanie od 2003 roku — co dwa lata — pokazuje najciekawsze występujące na tej scenie zjawiska. 

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
 • mediateka / audio
  Spojrzenia 2019 - Nagroda Deutsche Bank
  „Nie robię tego dla nich”. O lesbijskich separatyzmach i przemocy asymilacji. Spotkanie z Lilianą Piskorską i Eweliną Jarosz
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • ALT: zdjęcie; drewniany model budynku Zachęty. Po rozsunięciu dwóch części, można zajrzeć do jego przekroju.
  05.12 (WT) 17:30
  Zachęta miga!
  Przedświąteczne dekorowanie domku z kartonu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika promocyjna
  05.12 (WT) 18:00
  Pani Drozdowa
  Spotkanie z Józefem Wilkoniem
  ZACHĘTA MINUS JEDENZACHĘTA MINUS JEDEN
 • Obraz, ikona przedstawiający świętego w aureoli, zielone tło, płaskie plamy barwne.
  06.12 (ŚR) 12:00
  Mikołajki w Zachęcie
  Warsztaty wokół ikony św. Mikołaja
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta