Spojrzenia 2019 - Nagroda Deutsche Bank
„Nie robię tego dla nich”. O lesbijskich separatyzmach i przemocy asymilacji. Spotkanie z Lilianą Piskorską i Eweliną Jarosz
audio

Data powstania: 12.06.2019

Prace Liliany Piskorskiej pokazywane na wystawie Spojrzenia 2019 stały się okazją do rozmowy na temat separatyzmu lesbijskiego i radykalnego feminizmu jako przestrzeni społecznego eksperymentu w czasach, które zmuszają słabszych do asymilacji i oddawania przemocy. Rozmawiano o ciemnych stronach procesów emancypujących się wspólnot, o wyjściu z wąskich środowiskowych kręgów na ulice i sytuacjach, w których gniew, agresja, wściekłość, frustracja i wreszcie bezsilność odzierane są z piór języka dyplomatycznego. Tematem spotkania stało się również lesbijskie contiuum w polskim polu sztuki, polityczności lesbijskiej tożsamości, potrzeba rewizji historycznej kanonu tekstów kłirowo-lesbijskich oraz możliwe scenariusze przyszłości w kontekście wzbierającej fali prawicowych narracji w polskim społeczeństwie.
dr Ewelina Jarosz — historyczka i krytyczka sztuki, wykładowczyni w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW oraz na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, performerka, autorka tekstów krytycznych dla Magazynu RTV, Kultury u Podstaw, Czasu Kultury, Fragile, Femki. Autorka artykułów naukowych oraz publicystycznych na temat nieheteronormatywnych artystek amerykańskich i polskich.
Liliana Piskorska (1988) — artystka wizualna, doktora sztuk pięknych, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2013 roku członkini Grupy nad Wisłą. Jej prace pokazywane były na ponad 90 wystawach grupowych i indywidualnych w Polsce i za granicą, oraz w mediach, m.in. w TVP Kultura, Arte TV, CBS Canada. Laureatka Forecast Forum w berlińskim Haus der Kulturen der Welt w 2017 roku. W jej działaniach widoczna jest perspektywa feministyczno-queerowa, feministyczno-anarchistyczna i posthumanistyczna. Działa analitycznie, odnosząc się do kontekstu oraz specyfiki społeczno-kulturowego krajobrazu Polski. Przejawia ciągłe zainteresowanie wytwarzaniem alternatywy wobec heteronormy. więcej info na stronie: lilianapiskorska.com

Powiązana wystawa

 • Grafika do wystawy Spojrzenia 2019
  18.05 – 30.06.2019
  Spojrzenia 2019
  Nagroda Deutsche Bank

  Spojrzenia to najważniejszy w Polsce konkurs kierowany do młodych, ale obecnych już na polskiej scenie artystycznej twórców. Organizowany nieprzerwanie od 2003 roku — co dwa lata — pokazuje najciekawsze występujące na tej scenie zjawiska. 

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta

Powiązane wydarzenie

 • Grafika wydarzenia: „Nie robię tego dla nich”. O lesbijskich separatyzmach i przemocy asymilacji
  12.06.2019 (ŚR) 18:00
  „Nie robię tego dla nich”. O lesbijskich separatyzmach i przemocy asymilacji
  Spotkanie z Lilianą Piskorską i Eweliną Jarosz towarzyszące wystawie Spojrzenia
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Zobacz także
 • audio
  Spojrzenia 2019 - Nagroda Deutsche Bank
  Spotkania z Gizelą Mickiewicz