Miss Rose, czyli życie dzieje się w głowie
Promocja książki

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
Liczba miejsc na spotkaniu będzie ograniczona. Darmowe wejściówki będzie można odebrać 21 września (wtorek) od 12 do 17.45 w kasie Zachęty

Zapraszamy na spotkanie promocyjne publikacji Miss Rose, czyli życie dzieje się w głowie autorstwa Marty Płońskiej i Bogny Michalik. Spotkanie poprowadzi Dariusz Bugalski.

Miss Rose, czyli życie dzieje się w głowie – to projekt wydawniczy o charakterze artystyczno-literackim. Miss Rose jest różowa, ponieważ Miss Rose jest dziewczyną. Bycie „tylko” dziewczyną to nie to, o czym marzy Miss Rose. Jeden kolor nie mówi wszystkiego. To książka artystyczna dla myślicieli, dla marzycieli, dla myślicieli i marzycieli. Ta książka pozwala na różne odczyty, nie tylko psychologiczne i filozoficzne. To bezprecedensowe wejście w złożony świat dorastającej dziewczyny. Opowieść o Miss Rose powstawała przez kilka lat. Początkowo była zbiorem luźno powiązanych rysunków o pewnej dziewczynce, która lubiła szukać własnych ścieżek. Potem od czasu do czasu wydarzały się w życiu bohaterki nieoczekiwane przygody, sny i przeżycia. Miss Rose dorastała. Chciała wszystko zobaczyć i jak najwięcej zrozumieć.


Marta Płońska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, po studiach wyemigrowała do Francji, mieszkała w komunie artystów i naukowców, pracowała w dwóch biurach projektowych. Po powrocie do kraju zajęła się projektowaniem mody, a także zwróciła się trwale ku grafice. W poszukiwaniu istoty człowieczeństwa eksploruje niekonwencjonalne i ukryte ścieżki, by ukazać złożoność pytań takich jak „Co ze mną będzie?".

Bogna Michalik – projektantka książek, specjalizuje się także w projektach z zakresu komunikacji wizualnej. Współpracuje z instytucjami kultury, fundacjami, artystami. Jej prace nominowane były w konkursach na Najpiękniejszą Książkę Roku i KTR. Ukończyła z wyróżnieniem ASP w Łodzi i studia podyplomowe w Denmark Design Skole w Kopenhadze – stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest także stypendystką Fundacji S.R. Guggenheima.
 

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • Małe ceramiczne gwiazdki w szarym kolorze rozsypane na białym tle
    09.05 (CZW) 15:30
    Gwiazdą w mur
    Warsztaty dla licealistów z Pawłem Olszczyńskim
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 09.05 (CZW) 18:00
    Życie obiektów
    Pokaz filmu „The Heat Treatment” oraz dyskusja z udziałem Moniki Stobieckiej, Michaliny Sobierajskiej i Jakuba Depczyńskiego
    Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
  • kolorowe zdjęcie; kadr otwartych białych drzwi na sali wystawowej, za drzwiami monumentalna metalowa instalacja ze zespawanych elementów w kolorach żółtym, niebieskim, czerwonym i zielonym układających się w geometryczne struktury
    10.05 (PT) 17:00
    Zachęta miga!
    Oprowadzanie na wystawie „Datament” w polskim języku migowym
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • ALT: kolorowe zdjęcie; bliski kadr, monumentalna metalowa instalacja ze zespawanych elementów w kolorach żółtym, niebieskim, czerwonym i zielonym układających się w geometryczne struktury.
    11.05 (SOB) 12:30
    Sztuka dostępna
    Spotkanie dla osób niewidomych i słabowidzących na wystawie „Datament”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Kadr z filmy Sploty
    11.05 (SOB) 13:00
    Sploty
    PRZEDPREMIEROWY POKAZ FILMU | SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ WOJTYNĄ-DROUET
    Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
  • Fragment mozaiki oświetlonej słońcem
    12.05 (ND) 13:00
    Wizyta w rodzinnej pracowni Grześkiewiczów
    Oprowadzanie Doroty Grześkiewicz
    Pracownia Grześkiewiczów, ul. Zachodnia 13, ŁomiankiPracownia Grześkiewiczów, ul. Zachodnia 13, Łomianki
  • Grafika promocyjna
    18.05 (SOB) 22:00
    Tour Głuchych w Noc Muzeów
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta