Gwiazdą w mur
Warsztaty dla licealistów i osób dorosłych z Pawłem Olszczyńskim
Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
wstęp wolny, obowiązują zapisy
09
prowadzenie: Paweł Olszyczyński
liczba miejsc: 10
czas trwania: 2,5h
zapisy:
Jako urban art czy sztuka ulicy określane są zwykle działania w przestrzeni miejskiej związane z tworzeniem graffiti lub malowaniem murali. Wykonywane szybko, na murach, często bez wiedzy i zgody właścicieli budynków. Ceramika, jako technika wymagająca skupienia, czasu, znajomości technologii czy wreszcie miejsca do wypału zdaje się stać na przeciwległym biegunie do spontanicznych działań w mieście. Ale czy aby na pewno? Coraz częściej elementami streetartu są nie tylko wielkie napisy na ścianach, ale również dyskretne interwencje w tkankę miejską. Wynikiem ceramicznej partyzantki może być np. uzupełnienie kolorową mozaiką dziury w chodniku lub zamontowanie porcelanowej filiżanki w wytłuczonym narożniku kamienicy. Niejednokrotnie ceramika w przestrzeni miasta pojawia się jako kompozycje z małych kafelków nawiązujące do wektorowych emotikonów lub rozpikselowanych postaci z gier komputerowych. W podobny, nieoczywisty sposób będą mogli zastosować to medium uczestnicy warsztatów z Pawłem Olszczyńskim.
Paweł Olszczyński to artysta, który specjalizuje się w tworzeniu niedopowiedzianych, surrealnych kompozycji. Niezależnie od stosowanych technik, w swoich pracach powtarza często takie motywy jak postaci chimer, elementy broni, ubrania, splątane włosy, papierosowy dym oraz siatka. Elementy te wędrują pomiędzy różnymi mediami. Rozgwieżdżone formy z rysunkowych kompozycji Olszczyńskiego przypominające ciała niebieskie w ramach warsztatów przeniesione zostaną na pole ceramiki stając się kolczastymi kulami.
Warsztaty będą składać się z dwóch części. Podczas pierwszej z nich, młodzi uczestnicy pod okiem Olszczyńskiego wykonają własnoręcznie ceramiczne formy przystosowane do tego, by w przyszłości łatwo zamontować je na murze. Podczas gdy skończone prace z gliny pozostawione zostaną do wyschnięcia grupa przeniesie się na ulice miasta. Przygotowane wcześniej przez artystę ceramiczne elementy z pomocą uczestników zajęć niepostrzeżenie znajdą swoje miejsce w przestrzeni miasta.
Paweł Olszczyński (ur. 1985), to artysta wizualny, współtworzył w Krakowie galerię i kolektyw New Roman. Jest laureatem nagrody głównej Warsaw Gallery Weekend 2023 (wspólnie z Martą Niedbał). Tworzy prace rysunkowe, malarskie oraz ceramiczne obiekty i tekstylia. Niezależnie od zastosowanej techniki w warstwie formalnej często czerpie ze sztuki dawnej. Jego rysunki inspirowane są nowożytnymi rycinami, ceramika zaś wykopaliskowymi naczyniami. W pracach malarskich dominują figury chimer wyciągnięte ze sztuki przełomu XIX i XX wieku. W warstwie znaczeniowej są one jednak zawoalowanym komentarzem na tematy aktualne.
-
23.02 – 19.05.2024Henryk LulaCeramika. Sztuka materii
Wystawa prezentuje szeroki wybór prac Henryka Luli — artysty, pedagoga i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obejmuje ponad 100 obiektów i w najpełniejszy dotychczas sposób przybliża dokonania wybitnego twórcy aktywnego od lat 50. XX wieku do dzisiaj, tworzącego w oparciu o warsztat i medium ceramiki. Akcentowany w tytule wątek materii koresponduje z ideowym przesłaniem prezentacji, a także teoretycznym namysłem artysty nad jej rolą w sztuce. W ekspozycji wybrzmiewa również kwestia kształtowania się nowoczesnej tradycji ceramicznej w Polsce, wymykającej się kryteriom sztuki użytkowej czy wzornictwa, żywa na polskiej scenie artystycznej począwszy od lat 60. XX wieku.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta