Gest plastyczny w fotografii.
Wykład prof. Zbigniewa Tomaszczuka

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

Spotkanie z cyklu Sztuka i filozofia towarzyszące wystawie Wojciecha Zamecznika

Idea gestu plastycznego obecna jest w historii fotografii począwszy od zabiegów piktorialnych i prób włączenia fotografii w nurt awangardowej sztuki, poprzez nurt fotografii intermedialnej do fotografii w epoce cyfrowej. Wykład dotyczyć będzie analizy założeń estetycznych fotografii jako formy wizualnej pochodzącej od malarstwa i kształtowanej na wzór obrazu malarskiego. Omówione zostaną główne realizacje związane z tzw. fotografią piktorialną z pozycji historycznej, a także jej głównego nurtu wykorzystującego tzw. techniki specjalne i szlachetne. Podsumowaniem będzie krótka refleksja na temat tego typu realizacji tworzonych przez autorów współczesnych.

Zbigniew Tomaszczuk — profesor ASP w Warszawie, krytyk, członek ZPAF.
Absolwent Wyższego Studium Fotografii w Warszawie (1985-89) i ASP w Poznaniu — Wydziału Komunikacji Multimedialnej (1999-2001). Autor książek Łowcy obrazów. Szkice z historii fotografii (Warszawa, 1998), Świadomość kadru. Szkice z estetyki fotografii (Września, 2003) i Odwzajemnione spojrzenie. O fotografii otworkowej (Wrocław, 2004). W latach 1985-1996 pracował jako główny specjalista do spraw fotografii w Centrum Animacji Kultury w Warszawie. Od 1996 pracuje jako wolny fotograf i wykładowca. W latach 2000-2004 redaktor naczelny „Kwartalnika Fotografia” , autor licznych tekstów na temat fotografii drukowanych w wielu pismach o sztuce. Animator życia fotograficznego, w tym organizator sympozjów i wystaw (np. Fotografia wyobraźni, Warszawa, 1991).
 Zob. też: http://culture.pl/pl/tworca/zbigniew-tomaszczuk

Sztuka i filozofia to cykl wykładów i seminariów organizowanych we współpracy z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

prowadzenie: dr Monika Murawska, dr Mateusz Salwa, dr Piotr Schollenberger

Terminy pozostałych wykładów: środy godz. 17
6.04; 20.04; 4.05; 18.05; 1.06; 8.06

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 30.01 – 24.04.2016
  Wojciech Zamecznik
  Foto-graficznie

  Wojciech Zamecznik (1923–1967) jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu to postać wielowymiarowa, lecz nadal nieznana. Odkrywany współcześnie jako fotograf, był aktywnym przez dwie dekady od zakończenia II wojny światowej wszechstronnym artystą.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
 • mediateka / audio
  Gest plastyczny w fotografii
  Wykład prof. Zbigniewa Tomaszczuka z cyklu „Sztuka i filozofia"
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 12.10 (CZW) 12:00
  Malarstwo enkaustyczne z Krzysztofem Gliszczyńskim
  Warsztaty dla studentów w ramach wystawy „Barwa i farba”
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)