Dziedziniec dialogu
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny
„Dziedziniec dialogu” jest elementem odbywającego się na całym świecie od dwóch lat cyklu spotkań pod hasłem „Dziedziniec pogan”, a ich celem jest promocja dialogu i stworzenie przestrzeni, na której spotykają się osoby wierzące, agnostycy, ateiści, a także osoby obojętne religijnie.
W ramach organizowanego w Warszawie „Dziedzińca dialogu” odbywać się będzie szereg wydarzeń, a ich zwieńczeniem będą trzy debaty podejmujące temat relacji między wiarą a – kolejno – nauką, kulturą i społeczeństwem. Debaty te odbędą się od 11 do 12 października.
„Dziedziniec” zapowie cykl spotkań „Twarzą w twarz” na 1Piętrze (Warszawa, ul. Foksal 11), które planowane są co czwartek o godz. 18:
- 12 września – „Czy umiemy rozmawiać?”
- 19 września – „Czy święty może być Supermenem? O dialogu sacrum z popkulturą”
- 26 września – „Miłosny wymiar Solidarności”
- 3 października – „Pogaństwo. Istnieje i dzieli?”
Innym wydarzeniem zapowiadającym „Dziedziniec” jest konferencja „Do źródeł Dziedzińca”, która 10 października odbędzie się na UKSW. Wezmą w niej udział: Zbigniew Stawrowski (dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera), Andrzej Eliasz (rektor SWPS), Wiesław Dawidowski (prowincjał augustianów w Polsce), Hanna Wróblewska (dyrektorka Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki). Spotkanie poprowadzi Michał Łuczewski z Centrum Myśli Jana Pawła II.
Na wszystkie spotkania wstęp wolny!