Edukacja

Edukację rozumiemy jako działalność
służącą rozwojowi i wzbogacaniu wiedzy

Program edukacyjny Zachęty jest tworzony zarówno dla publiczności zwiedzającej wystawy indywidualnie, jak i dla grup zorganizowanych ze szkół i przedszkoli oraz dla nauczycieli. Edukację rozumiemy szeroko, nie tylko jako działalność związaną ze szkolną „podstawą programową”, ale przede wszystkim jako służącą rozwojowi i wzbogacaniu wiedzy.

Do każdej wystawy przygotowywany jest program rozwijający jej poszczególne wątki i problemy. Staramy się, by spotkania odbywały się na wystawach, w bezpośrednim kontakcie z dziełami sztuki (oprowadzania kuratorskie i autorskie, spotkania z artystami, dyskusje). Większe wydarzenia bądź te luźniej związane z wystawami odbywają się w sali multimedialnej i warsztatowej (pokazy filmowe, wykłady, warsztaty).

Dla zainteresowanych sztuką najnowszą, nie zawsze mogących dotrzeć do Zachęty, zamieszczamy w internecie nagrania wykładów, materiały edukacyjne i filmy.
PRZEJDŹ DO MEDIATEKI I PUBLIKACJI

Poznaj naszych edukatorów:

 • dr Paweł Freus

  adiunkt w Instytucie Filologii Klasycznej i Kulturoznawstwa UKSW w Warszawie, wykładowca w Collegium Civitas, współpracownik działów edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie i Zachęty. Specjalista w zakresie sztuki średniowiecznej, popularyzator sztuki.

 • Sara Herczyńska

  studentka kulturoznawstwa w ramach MISH na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie w edukacji i organizacji wydarzeń kulturalnych zdobyła w ramach projektu Moishe House Warszawa. Edukatorka Edukatorka i przewodniczka w Zachęcie, prowadzi warsztaty dla młodzieży.

 • Michalina Izert

  psycholog o specjalności z zakresu sztuki i komunikacji wizualnej oraz społecznej psychologii klinicznej. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prezeska i koordynatorka działań Galerii TURBO w latach 2012-2013. Pracuje interdyscyplinarnie, łącząc wiedzę o kulturze, komunikacji wizualnej i sztuce z nowoczesną psychologią i wiedzą o życiu człowieka. W Zachęcie prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, również dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzin oraz dla osób niewidomych.

 • Paula Kaniewska

  studentka kulturoznawstwa w ramach MISH na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest edukatorką i przewodniczką w Zachęcie.

 • Maria Kosińska

  historyczka sztuki, edukatorka. Od 2004 roku współpracuje z Zachętą, gdzie prowadzi działania edukacyjne skierowane do różnych grup wiekowych i osób o specjalnych potrzebach. Od 2013 roku prowadzi również szkolenia dla nauczycieli organizowane we współpracy z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych. Współautorka projektu Muzyczne obrazy dla młodzieży gimnazjalnej, realizowanego w Zachęcie w roku szkolnym 2014/2015 i 2015/2016.

 • Daniel Kotowski

  Absolwent Polsko­ - Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, obecnie na studiach magisterskich na Architekturze Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest aktywnym członkiem Grupy Artystów Głuchych. Interesuję się sztuką, architekturą wnętrz i architekturą. Od 2017 roku prowadzi w Zachęcie cykl spotkań "Zachęta miga" w Polskim Języku Migowym. 

 • Marcin Matuszewski

  student kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W  Zachęcie prowadzi warsztaty dla młodzieży i oprowadza po wystawach. 

 • Kamil Niedziałek

  muzyk-performer, edukator i animator kultury, ukończył polonistykę i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadzi autorskie warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, podczas których zagadnienia artystyczne traktuje najczęściej jako pretekst do rozmowy na łatwe i trudne tematy. Swoje działania artystyczne prowadzi pod pseudonimem Milito. 

 • Magda Olasińska

  edukatorka, koordynatorka projektów, absolwentka ASP w Krakowie i podyplomowych studiów pedagogicznych (Poznań). Od 2003 współtworzy liczne projekty o charakterze artystycznym i edukacyjnym, w Zachęcie od 2008 roku. W prowadzonych warsztatach bardziej ciekawi ją proces niż końcowy rezultat.

 • Anna Owsiany

  edukatorka, animatorka i malarka. Współpracuje z działem edukacji Zachęty od 2005 roku, prowadząc autorskie warsztaty dla dzieci i rodzinne.  Prezeska Fundacji Grupa Twórcza realizującej projekty artystyczno-społeczne (np. tworzenie ogródków na Pradze).

 • Dawid Pawlina

  student psychologii, marzy o zostaniu psychoterapeutą.  Doświadczenie w pracy z dziećmi zdobywał podczas wieloletniej przygody w harcerstwie, w tym prowadząc gromadę zuchową. Na co dzień Project Manager w agencji marketingowej. Warsztaty, które z pasją prowadzi, pozwalają mu oderwać się od codzienności.

   

 • Dagmara Rusinek

  edukatorka, animatorka i nauczycielka, absolwentka historii sztuki. Od wielu lat prowadzi autorskie warsztaty w Zachęcie dla dzieci i młodzieży oraz rodzinne. W gimnazjum, gdzie pracuje, prowadzi zajęcia artystyczne.

 • Maria Szczycińska

  studentka Mediów interaktywnych i widowisk na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Edukatorka w Zachęcie, prowadzi warsztaty dla młodzieży, a także dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Jako członek Stowarzyszenia Inicjatywa „Razem” współtworzy otwartą przestrzeń artystyczną Zaczarowany Ogród na warszawskim Jazdowie.

 • Agnieszka Szostakiewicz

  edukatorka, hitoryczka sztuki, kuratorka wystaw, organizatorka wydarzeń kulturalnych. Długoletnia animatorka Zachęty. Zagadnienia, które pojawią się na jej zajęciach to m.in. przestrzeń społeczna, krytyka postmodernistyczna i feministyczna, sztuka współczesna i krytyczna.

 • Zuzanna Zasacka

  absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W Zachęcie oprowadza po wystawach gimnazjalistów i licealistów, prowadzi też warsztaty dla dzieci i młodzieży  w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Domu Spotkań z Historią. Od lat pracuje jako instruktorka narciarstwa.

   

 • Magdalena Anna Zięba

  absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Wrocławskiego, a także uczestniczka studiów doktoranckich tej uczelni. Ponadto zajmuje się krytyką sztuki i działalnością kuratorską. Współpracowała m.in. z Fundacją Art Transparent i Galerią BWA we Wrocławiu.

 • Karolina Żyniewicz

  absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, artystka wizualna, edukatorka. Sztukę traktuje jako najszersze możliwe pole badawcze. Stawia na bezpośredni kontakt z ludźmi, stąd wynika jej współpraca z działami edukacji Zachęty i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

   

 

Polecamy
 • Bardzo nam się podoba. Współczesna. Sztuka. Pytania.
  Pierwsza książka dla młodzieży o polskiej sztuce współczesnej.
  Bardzo nam się podoba. Współczesna. Sztuka. Pytania.
Najbliższe wydarzenia edukacyjne
wszystkie
 • Grafika wydarzenia: Śliczna jesteś Laleczko. Spotkanie z Aleksandrą Kubiak
  29.06 (CZW) 18:15
  Śliczna jesteś Laleczko. Spotkanie z Aleksandrą Kubiak
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: W piątek o piątej. Oprowadzanie tematyczne. Definiując nasze siedlisko
  30.06 (PT) 17:00
  W piątek o piątej. Oprowadzanie tematyczne. Definiując nasze siedlisko
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Aleksandra Kubiak. Śliczna jesteś Laleczko. Seans z tłumaczeniem na żywo na PJM
  30.06 (PT) 18:00
  Aleksandra Kubiak. Śliczna jesteś Laleczko. Seans z tłumaczeniem na żywo na PJM
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Autorskie oprowadzania i warsztaty praktykantek i wolontariuszek Zachęty
  01.07 (SOB) 12:30
  Autorskie oprowadzania i warsztaty praktykantek i wolontariuszek Zachęty
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: „Poza zasadą przyjemności. Afektywne operacje” - finisażowe oprowadzanie kuratorskie
  02.07 (ND) 12:15
  „Poza zasadą przyjemności. Afektywne operacje” - finisażowe oprowadzanie kuratorskie
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Gdyby kózka nie skakała…Warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie Jarosława Kozakiewicza
  02.07 (ND) 12:30
  Gdyby kózka nie skakała…Warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie Jarosława Kozakiewicza
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców
  04.07 (WT) 18:00
  Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców
  Pokaz dokumentu Izy Rutkowskiej oraz dyskusja z udziałem artystki
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Piątek o piątej. Oprowadzanie tematyczne. Anatomia przestrzeni
  07.07 (PT) 17:00
  Piątek o piątej. Oprowadzanie tematyczne. Anatomia przestrzeni
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: DOMINIKA OLSZOWY. EGO TRIP
  07.07 (PT) 18:00
  DOMINIKA OLSZOWY. EGO TRIP
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Szmata. Warsztaty performatywne dla dorosłych z Izabelą Chamczyk
  08.07 (SOB) 12:00
  Szmata. Warsztaty performatywne dla dorosłych z Izabelą Chamczyk
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ

Polecamy prace z naszej kolekcji

 • Zdjęcie pracy La Seur
  La SeurMagdalena Abakanowicz1979
 • Zdjęcie pracy Sopot
  SopotJan Cybis1956
 • Zdjęcie pracy Akt
  AktJan Cybis1947
 • Zdjęcie pracy Bez tytułu (Ksiądz 2), 2006, olej na płótnie, 35x27 cm, kolekcja prywatna, Belgia, fot. dzięki uprzejmości Fundacji Galerii Foksal
  Bez tytułu (Ksiądz 2), 2006, olej na płótnie, 35x27 cm, kolekcja prywatna, Belgia, fot. dzięki uprzejmości Fundacji Galerii FoksalWilhelm Sasnal
 • Zdjęcie pracy Bez tytułu (Maus 2), 2001, olej na płótnie, 190x190 cm, dzięki uprzejmości artysty i Fundacji Galerii Foksal, fot. Jacek Sielski
  Bez tytułu (Maus 2), 2001, olej na płótnie, 190x190 cm, dzięki uprzejmości artysty i Fundacji Galerii Foksal, fot. Jacek SielskiWilhelm Sasnal
 • Zdjęcie pracy Kacper
  KacperWilhelm Sasnal2004
 • Zdjęcie pracy Kraków - Warszawa
  Kraków - WarszawaWilhelm Sasnal2006
 • Zdjęcie pracy Las, 2002, olej na płótnie, 45x45 cm, dzięki uprzejmości artysty i Hauser & Wirth Zurich/London, fot. A. Burger
  Las, 2002, olej na płótnie, 45x45 cm, dzięki uprzejmości artysty i Hauser & Wirth Zurich/London, fot. A. BurgerWilhelm Sasnal
 • Zdjęcie pracy Portret Erykah Badu
  Portret Erykah BaduWilhelm Sasnal2004
 • Zdjęcie pracy Postęp, 2000, fot. dzięki uprzejmości artysty i Fundacji Galerii Foksal
  Postęp, 2000, fot. dzięki uprzejmości artysty i Fundacji Galerii FoksalWilhelm Sasnal