Edukacja

Szkolenie dla nauczycieli z Warszawy

Wokół wystaw i kolekcji Zachęty — przewodnik po sztuce współczesnej

  • terminy: spotkania odbywają się od stycznia do czerwca 2019 r., raz w miesiącu (w poniedziałki) w godz. 17–20
  • zgłoszenia: przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń wcies.edu.pl
  • informacje: Dział Edukacji Zachęty, Anna Zdzieborska, tel. 22 556 96 42, a.zdzieborska@zacheta.art.pl
  • uwaga: liczba miejsc ograniczona

Zapisy: wcies.edu.pl

Wokół wystaw i kolekcji Zachęty — przewodnik po sztuce współczesnej to cykl spotkań przeznaczonych dla nauczycieli. Ich celem jest przybliżenie twórczości najważniejszych polskich artystów. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, a każde z nich poświęcone jest jednemu artyście. Punktem wyjścia do wykładu na temat twórczości artysty staje się wybrana praca z kolekcji Zachęty, lub prace prezentowane na bieżących wystawach w Zachęcie. Teorię uzupełniamy praktyką — druga część spotkania to zajęcia plastyczne inspirowane wybranym dziełem, przybliżające jego treść i formę. Zajęcia praktyczne podzielone na jednostki lekcyjne pokazują, jak zrealizować podobny temat podczas zajęć w szkole.

Szkolenie obejmujące 24 godziny lekcyjne i zostało przygotowane z myślą o warszawskich nauczycielach przedmiotów artystycznych wszystkich poziomów nauczania. Zapraszamy również innych nauczycieli, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o sztuce współczesnej i poszukują inspiracji do prowadzenia zajęć.

Uczestnicy otrzymają zaświadczenia ukończenia kursu oraz materiały edukacyjne. Spotkania odbywają się w raz w miesiącu (w poniedziałki) w godz. 17–20.

prowadzenie: Zofia Hejke i Maria Szczycińska
koncepcja i koordynacja ze strony Zachęty: Anna Zdzieborska
koordynacja ze strony WCIES: Beata Zuziak

Harmonogram spotkań:

  • 7.01 Koji Kmoji — wokół kolekcji Zachęty
  • 18.02 Artystki Ameryki Łacińskiej: Anna Bella Geiger i Liliana Portrer — wokół wystaw
  • 18.03 Marek Sobczyk  — wokół kolekcji Zachęty
  • 6.05 Wokół wystawy o powojennym teatrze lalkowym
  • 20.05 Kobas Laksa — wokół kolekcji Zachęty
  • 10.06 Cezary Bodzianowski — wokół kolekcji Zachęty

Prowadzący:

Zofia Hejke — animatorka kultury, edukatorka, nauczycielka reklamy i artystka (tkanina unikatowa i malarstwo). Od 2013 roku współpracuje z działem edukacji Zachęty, prowadząc warsztaty twórcze w ramach szkoleń dla nauczycieli z cyklu Wokół wystaw i kolekcji Zachety — przewodnik po polskiej sztuce współczesnej i Alfabet sztuki, czyli jak czytać sztukę współczesną, organizowanych wspólnie z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych. Absolwentka studiów podyplomowych m.in. zarządzania kulturą w strukturach Unii Europejskiej i strategii reklamy.

Maria Szczycińska — absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i mediów interaktywnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako animatorka kultury w organizacjach pozarządowych i instytucjach kultury działa na rzecz udostępniania sztuki, realizując projekty edukacyjno-artystyczne. W Zachęcie oprowadza po wystawach, tworzy audiodeskrypcje do prac z kolekcji, prowadzi szkolenia dla nauczycieli i warsztaty dla dorosłych.

Organizatorzy:

Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki
Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń


51/53