Edukacja

Szkolenie dla nauczycieli z Warszawy

Wokół wystaw i kolekcji Zachęty — przewodnik po sztuce współczesnej

 • terminy: spotkania odbywają się w roku szkolnym 2017/2018, raz w miesiącu (w poniedziałki) w godz. 17–20
 • zgłoszenia: przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń
 • informacje: Dział Edukacji Zachęty, Anna Zdzieborska, tel. 22 556 96 42, a.zdzieborska@zacheta.art.pl
 • uwaga: liczba miejsc ograniczona

ZAPISY

Wokół wystaw i kolekcji Zachęty — przewodnik po sztuce współczesnej to cykl spotkań przeznaczonych dla nauczycieli. Ich celem jest przybliżenie twórczości najważniejszych polskich artystów. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, a każde z nich poświęcone jest jednemu artyście. Punktem wyjścia do wykładu na temat twórczości artysty staje się wybrana praca z kolekcji Zachęty, lub prace prezentowane na bieżących wystawach w Zachęcie. Teorię uzupełniamy praktyką — druga część spotkania to zajęcia plastyczne inspirowane wybranym dziełem, przybliżające jego treść i formę. Zajęcia praktyczne podzielone na jednostki lekcyjne pokazują, jak zrealizować podobny temat podczas zajęć w szkole.

Szkolenie obejmujące 32 godziny lekcyjne zostało przygotowane z myślą o warszawskich nauczycielach przedmiotów artystycznych wszystkich poziomów nauczania. Zapraszamy również innych nauczycieli, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o sztuce współczesnej i poszukują inspiracji do prowadzenia zajęć.

Warunkiem ukończenia szkolenia będzie zaprezentowanie krótkiego ćwiczenia plastycznego inspirowanego jedną z prac, którym były poświęcone zajęcia w ramach szkolenia. Wyboru pracy dokonują samodzielnie uczestnicy. Prezentacje odbędą się podczas ostatniego spotkania z cyklu.

Uczestnicy otrzymają zaświadczenia ukończenia kursu oraz materiały edukacyjne.

Spotkania odbywają się w roku szkolnym 2017/2018 raz w miesiącu (w poniedziałki) w godz. 17–20.
prowadzenie: Zofia Hejke i Marcin Matuszewski
koncepcja i koordynacja ze strony Zachęty: Anna Zdzieborska
koordynacja ze strony WCIES: Beata Zuziak

Harmonogram spotkań:

 • 9 października 2017
  Maria Lassnig — wokół wystawy
 • 13 listopada 2017
  Hubert Czerepok — wokół wystawy
 • 11 grudnia 2017
  Sarkis Zabunyan — wokół wystawy
 • 8 stycznia 2018
  Marian Bogusz — wokół wystawy
 • 5 lutego 2018
  Anna Ostoya — wokół wystawy
 • 5 marca 2018
  Konrad Smoleński — wokół kolekcji Zachęty (lub aktualna wystawa)
 • 9 kwietnia 2018
  Olga Wolniak — wokół kolekcji Zachęty (lub aktualna wystawa)
 • 14 maja 2018
  Warsztaty podsumowujące cykl spotkań

Tematy spotkań mogą ulec zmianie, o czym poinformujemy uczestników szkolenia.

Prowadzący:

Zofia Hejke — animatorka kultury, edukatorka, nauczycielka reklamy i artystka (tkanina unikatowa i malarstwo). Od 2013 roku współpracuje z działem edukacji Zachęty, prowadząc warsztaty twórcze w ramach szkoleń dla nauczycieli z cyklu Wokół wystaw i kolekcji Zachety — przewodnik po polskiej sztuce współczesnej i Alfabet sztuki, czyli jak czytać sztukę współczesną, organizowanych wspólnie z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych. Absolwentka studiów podyplomowych m.in. zarządzania kulturą w strukturach Unii Europejskiej i strategii reklamy.

Marcin Matuszewski — student kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W Zachęcie oprowadza po wystawach, prowadzi warsztaty dla młodzieży, spotkania dla osób niewidomych i niesłyszących oraz zajęcia w ramach szkoleń dla nauczycieli z cyklu Wokół wystaw i kolekcji Zachety — przewodnik po polskiej sztuce współczesnej i Alfabet sztuki, czyli jak czytać sztukę współczesną, organizowanych wspólnie z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych.

Organizatorzy:
Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki
Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń


50/53