Edukacja

Szkolenie dla nauczycieli z Warszawy

Wokół wystaw i kolekcji Zachęty — przewodnik po polskiej sztuce współczesnej

  • terminy: spotkania odbywają się w roku szkolnym 2016/2017, raz w miesiącu (w poniedziałki) w godz. 17–20
  • zgłoszenia: poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń www.wcies.edu.pl
  • informacje: Dział Edukacji Zachęty, Anna Zdzieborska, tel. 22 556 96 42, a.zdzieborska@zacheta.art.pl
  • uwaga: liczba miejsc ograniczona

Wokół wystaw i kolekcji Zachęty — przewodnik po polskiej sztuce współczesnej to cykl spotkań przeznaczonych dla nauczycieli. Ich celem jest przybliżenie twórczości najważniejszych polskich artystów. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, a każde z nich poświęcone jest jednemu artyście. W tym roku punktem wyjścia do wykładu na temat twórczości artysty staje się nie tylko wybrana praca z kolekcji Zachęty, ale również prace prezentowane na bieżących wystawach w Zachęcie. Teorię uzupełniamy praktyką — druga część spotkania to zajęcia plastyczne inspirowane wybranym dziełem, przybliżające jego treść i formę. Zajęcia praktyczne podzielone na jednostki lekcyjne pokazują, jak zrealizować podobny temat podczas zajęć w szkole.

prowadzenie: Zofia Hejke i Maria Szczycińska

Szkolenie obejmujące 36 godzin lekcyjnych zostało przygotowane z myślą o warszawskich nauczycielach przedmiotów artystycznych wszystkich poziomów nauczania. Zapraszamy również innych nauczycieli warszawskich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o sztuce współczesnej i poszukują inspiracji do prowadzenia zajęć.

Warunkiem ukończenia szkolenia będzie zaprezentowanie krótkiego ćwiczenia plastycznego, do którego inspirację będzie stanowiła wybrana praca spośród tych, którym poświęcone były zajęcia w ramach szkolenia. Wyboru pracy dokonują samodzielnie uczestnicy. Prezentacje odbędą się podczas ostatniego spotkania z cyklu.

Uczestnicy otrzymają zaświadczenia ukończenia kursu oraz materiały edukacyjne. Spotkania odbywają się w roku szkolnym 2016/2017 raz w miesiącu (w poniedziałki) w godz. 17–20.

Harmonogram spotkań:

17 października 2016
Wokół wystawy Bogactwo

14 listopada 2016
Krzysztof Wodiczko — wokół kolekcji oraz wystawy Rozbrojenie kultury. Projekt Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata

12 grudnia 2016
Wokół kolekcji: Magdalena Abakanowicz

23 stycznia 2017
Wokół kolekcji:  Andrzej Tobis

27 lutego 2017
Wokół wystawy Jerzy Jarnuszkiewicz. Notatki z przestrzeni

20 marca 2017
Wokół wystawy „Życie. Instrukcja”

10 kwietnia 2017
Wokół kolekcji: Jan Smaga

8 maja 2017
Wokół kolekcji: Wojciech Bąkowski

12 czerwca 2017
Wokół kolekcji: Grupa Azorro

Tematy spotkań mogą ulec zmianie, o czym poinformujemy uczestników szkolenia.

Prowadzące:

Zofia Hejke — animatorka kultury, edukatorka, nauczycielka reklamy i artystka (tkanina unikatowa i malarstwo). Od 2013 współpracuje z działem edukacji Zachęty, prowadząc warsztaty twórcze w ramach szkoleń dla nauczycieli z cyklu Kolekcja Zachęty — Przewodnik po polskiej sztuce współczesnej i Alfabet sztuki, czyli jak czytać sztukę współczesną, współorganizowanych z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych. Absolwentka podyplomowych studiów m.in. zarządzania kulturą w strukturach Unii Europejskiej czy strategii reklamy.

Maria Szczycińska — studentka mediów interaktywnych i widowisk na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Edukatorka w Zachęcie, prowadzi warsztaty dla młodzieży, a także dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Jako członek Stowarzyszenia Inicjatywa „Razem” współtworzy otwartą przestrzeń artystyczną Zaczarowany Ogród na warszawskim Jazdowie.

Organizatorzy:
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń


65/72