Edukacja

Szkolenie dla nauczycieli z Warszawy

O sztuce z artystami

  • termin: raz w miesiącu, w poniedziałki, godz. 17–20 (w roku szkolnym 2018/2019)
  • miejsce: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
  • zasady uczestnictwa: obowiązują zapisy poprzez formularz, który zostanie zamieszczony na stronie wcies.edu.pl we wrześniu (liczba miejsc ograniczona)
  • informacji udziela: Anna Zdzieborska (dział edukacji Zachęty), tel. 22 556 96 42, a.zdzieborska@zacheta.art.pl

Czy sztuki można uczyć i nauczyć? Jak wiele praktyki artystyczne mają wspólnego z działaniami o charakterze edukacyjnym i na dodatek nie zawsze tylko o profilu humanistycznym? Dlaczego warto szukać odpowiedzi w sztuce? Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć w czasie cyklu spotkań z praktykami sztuki, artystami, którzy opowiadając o swoich działaniach, odsłonią kuluary swoich idei i realizacji, a także przedstawią edukacyjne aspekty swojej twórczości. Dowiemy się, dlaczego, dla kogo, jak i po co tworzą. Porozmawiamy w sali wykładowej, spotkamy się na wystawach, poznamy kolekcję Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki. Będziemy rozmawiać o sztuce u jej źródła i w szerokiej perspektywie.

Szkolenie zostało przygotowane z myślą o nauczycielach języka polskiego, filozofii, historii sztuki, wiedzy o kulturze, plastyki i zajęć artystycznych uczących w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Warszawie. Zapraszamy również innych nauczycieli chcących poszerzyć swoją wiedzę o sztuce dawnej i współczesnej, poszukujących inspiracji do prowadzenia zajęć.

Uczestnicy otrzymają zaświadczenia ukończenia kursu oraz materiały edukacyjne. Spotkania odbywają się w roku szkolnym 2018/2019 raz w miesiącu (w poniedziałki) w godz. 17–20.

Harmonogram spotkań:

  • 29 października — spotkanie z Małgorzatą Kuciewicz 
  • 26 listopada — spotkanie z Karoliną Bregułą
  • 3 grudnia — spotkanie z Bogną Burską

Prowadząca:
Karolina Vyšata — historyczka sztuki, kuratorka, edukatorka, animatorka kultury, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Absolwentka podyplomowych Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracowała z Muzeum Narodowym w Warszawie, Zachętą — Narodową Galerią Sztuki, Uniwersytetem Dzieci. Kuratorka i realizatorka programów edukacyjnych i wystaw sztuki współczesnej, w latach 2008–2018 związana z Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, gdzie realizowała projekty sztuka24h.edu.pl oraz Otwarta Galeria. Kultura dostępna w Bunkrze Sztuki.

koncepcja i koordynacja ze strony Zachęty: Anna Zdzieborska
koordynacja ze strony WCIES: Beata Zuziak

ZAPISY I FORMULARZ ZGŁOSZENI0WY: wcies.edu.pl

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

INFORMACJE dział edukacji Zachęty: Anna Zdzieborska, tel. 22 556 96 42, a.zdzieborska@zacheta.art.pl

SPOTKANIA odbywają się w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki, pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa

organizatorzy: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki


22/53