Edukacja

Do wystawy | Adolf Ryszka. Przestrzeń niesie cień

  • terminy: wtorek–piątek, od godziny 12
  • czas trwania: około 90 min
  • forma zajęć: na żywo
  • koszt: 10 zł od ucznia, opiekunowie grupy darmowo
  • limit uczestników: jedna klasa (do 30 osób)
  • zapisy: przez formularz zgłoszeniowy na dole strony
  • informacje i zapisy: informacja@zacheta.art.pl, +48 22 556 96 51

Przedszkole  

Na warsztatach inspirowanych twórczością Adolfa Ryszki, wszyscy zamienimy się w małych rzeźbiarzy. Najpierw przyjrzymy się dziełom artysty i wspólnie zastanowimy się, czy postacie, które wyrzeźbił przypominają prawdziwych ludzi. Spróbujemy rozpoznać elementy, które mogą odbiegać od rzeczywistości. Następnie, w sali warsztatowej, stworzymy swoje własne kolorowe figurki – zwierzątka. Wykorzystamy do tego masę plastyczną, ciastolinę i piankowe kuleczki. Przy formowaniu trudniejszych kształtów będzie można skorzystać z foremek i akcesoriów do modelowania.  

Prowadzenie: Dominika Wiśniowska/Amina Olszewska  
 

Szkoła podstawowa 

Etruskie inspiracje w sztuce Adolfa Ryszki

Cywilizacja Etrusków pozostawiła po sobie unikatowe świadectwa artystyczne w swoich grobowcach. Uśmiechnięte i przytulone figury na sarkofagach oraz barwne malarstwo ścienne inspirują artystów aż po dziś dzień. Rzeźbiarskie prace Adolfa Ryszki pokazywane na wystawie „Adolf Ryszka. Przestrzeń niesie cień.” pokazują fascynację artysty tą starożytną cywilizacją. Wspólnie przyjrzymy się jego realizacjom i spróbujemy rozpoznać ich charakterystyczne cechy. Następnie, będąc bogatszymi o nową wiedzę związaną ze sztuką etruską i tym co czerpano z niej na przestrzeni wieków, stworzymy własne portrety rzeźbiarskie. Za pomocą terakotowej masy rzeźbiarskiej stworzymy nasze portrety na wzór tych etruskich: z charakterystycznym uśmiechem i teksturowanymi włosami.  

Prowadzenie: Dominika Wiśniowska/Amina Olszewska
 

Liceum

Portretowe rzeźby tworzone przez Adolfa Ryszkę odbiegają od realistycznych przedstawień. Artysta deformuje i zniekształca twarze, wydłuża szyje i nogi. Jego prace mogą przywodzić na myśl surrealistyczne dzieła. Podczas warsztatów przyjrzymy się twórczości Ryszki i sposobom kształtowania przez niego formy. Spróbujemy także zidentyfikować materiały rzeźbiarskie, którymi się posługiwał. Inspirując się tym, co znajduje się na wystawie, przygotujemy swoje autoportrety z wykorzystaniem białej masy rzeźbiarskiej i terakoty. Zadaniem uczestników będzie podjęcie próby stworzenia zdeformowanego autoportretu. Do modelowania mas plastycznych posłużą precyzyjne narzędzia rzeźbiarskie takie jak drewniane szpatułki czy szpatułki oczkowe.  

Prowadzenie: Dominika Wiśniowska/Amina Olszewska  


8/59

Formularz zgłoszeniowy














Dziękujemy. Formularz został wysłany.