Na cykl 7 pokoi składa się sześć historii, których bohaterowie pochodzą z różnych części dawnego Związku Radzieckiego. Gala mieszkała w Jekaterynburgu, jednak wraz z rodziną wyemigrowała do Francji. Korzenie Miry są w Chakasji, urodziła się w Moskwie, ale większą część swojego życia spędziła w Krasnojarsku. Sasza i Nastia z Jekaterynburga żyją we własnym świecie, nie dopasowują się do otaczającej rzeczywistości. Lena to Kazaszka o rosyjskich korzeniach, mieszka w Moskwie i jest immunologiem. Stas – dziennikarz, „prawdziwy syberyjski niedźwiedź” – mieszka z rodziną w Krasnojarsku, lecz dużo podróżuje, pisząc teksty do kampanii wyborczych. Wasia pochodzi ze wsi pod Jekaterynburgiem. Za dnia opiekuje się kilkuletnią córką, nocami zaś – pod pseudonimem Panichida – jest gwiazdą lokalnej sceny drag queen.
Tytułowy siódmy pokój to przede wszystkim reportaże Swietłany Aleksijewicz, czyli metaforyczny bagaż wspomnień całego pokolenia urodzonego w ZSRR. Może to być również przestrzeń wypełniona przez podwójne życie Wasi albo pokój Saszy i Nastii, którzy tworzą jedną opowieść. Każdej historii poświęcono na wystawie osobne miejsce, gdzie zdjęciom towarzyszą wypowiedzi bohaterów. Wstępem do ekspozycji jest realizacja multimedialna pokazująca wszystkie postaci w ich otoczeniu – w domu, w pracy, na osiedlu czy w mieście.
Ważnym uzupełnieniem historii przedstawionych przez Milacha są fragmenty książki Aleksijewicz Urzeczeni śmiercią (opublikowane w folderze do wystawy). Autorka opowiada prywatne historie ludzi, którzy targnęli się na swoje życie wraz z końcem Związku Radzieckiego. Poszerzenie 7 pokoi o wątek pamięci i zestawienie historii najnowszej z tą bardzo niedawną pozwala trochę lepiej zrozumieć Rosjan. Rafał Milach po zakończeniu realizacji projektu wspominał: „W Rosji jest mnóstwo sprzeczności. Czasem wydawało mi się, że już niektóre rozumiem, ale kolejny wyjazd udowadniał, że jestem w błędzie”.
Rafał Milach (ur. 1978, Gliwice).
Fotograf zaliczany do czołówki twórców młodego pokolenia w Polsce. Mieszka i pracuje w Warszawie. W 2003 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, a rok później Instytut Fotografii Twórczej w Opawie (Czechy). Głównym obszarem fotograficznych zainteresowań Milacha jest dokument. Od 2006 współtworzy kolektyw fotograficzny Sputnik Photos, z którym poszerza i dokumentuje wiedzę o krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Jest autorem znanych cykli dokumentalnych, takich jak Szare, Znikający cyrk, Czarne Morze betonu czy 7 pokoi. Za swoje wyjątkowe podejście do fotografii był wielokrotnie nagradzany w konkursach i na festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. w 2007 roku znalazł się w gronie uczestników prestiżowych warsztatów Joop Swart Masterclass organizowanych przez World Press Photo Foundation w Amsterdamie. Zdobył także I nagrodę World Press Photo w kategorii Sztuka i rozrywka (2008), Grand Press Photo (2009), a w 2011 roku otrzymał trzy nagrody: w kategoriach Album, Reklama oraz nagrodę główną za zdjęcia z serii W samochodzie z R na New York Photo Festival. Poza realizacją długofalowych projektów Rafał Milach współpracuje z wieloma redakcjami w Polsce i za granicą, m.in.: „Newsweek”, „Time”, „Le Monde 2”, „Die Zeit”, „la Repubblica”, „Polityka”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza – Duży Format”. Wykłada w Instytucie Fotografii Twórczej w Opawie. W ramach projektu IS(not), zrealizowanego przez Sputnik Photos, stworzył swego rodzaju pamiętnik fotograficzny z podróży na Islandię (zdjęciom towarzyszą teksty Huldara Breidfjorda). Jest autorem licznych ekspozycji indywidualnych, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, w części wraz z kolektywem Sputnik Photos.
Wystawy indywidualne:
W samochodzie z R, Czytelnia Sztuki, Gliwice, 2012
Czarne Morze betonu, Yours Gallery, Warszawa, 2010; V8 Gallery, Kolonia, 2011
Znikający cyrk, 8 Triennale Fotografii, Tampere, Finlandia, 2008; Hangar 22, Tel Awiw, 2010
Młoda Rosja, Yours Gallery, Warszawa, 2007; Galeria Camelot, Kraków, 2008
Szare, PHotoEspana, Off Section, Madryt, 2003; Ra Gallery, Kijów, 2008
Książki:
W samochodzie z R, Czytelnia Sztuki, Gliwice 2012
7 Rooms, Kerher Verlag, Heidelberg–Berlin 2011
Szare, Frodo, Bytom 2002