Seria naukowa Archiwum Zachęty
Awangarda w CBWA
książki

autor: dr hab. Iwona Luba
redakcja: dr hab. Gabriela Świtek
projekt graficzny: Daria Malicka

Data powstania: 06.08.2018

Książka dr hab. Iwony Luby Awangarda w CBWA to czwarta publikacja z serii Archiwum Zachęty pod redakcją dr hab. Gabrieli Świtek. W ramach serii zainicjowanej w 2012 roku publikowane są opracowania naukowe archiwaliów, poświęcone historii i działalności wystawienniczej galerii, oraz książki o współczesnych sztukach wizualnych. Książka zawiera rekonstrukcję wystaw Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego, Henryka Stażewskiego oraz Marii Ewy Łunkiewicz-Rogoyskiej zorganizowanych w latach 1956–1969 w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych.

Odwilż lat 1956–1957. Dynamika politycznych wydarzeń w PRL znalazła odzwierciedlenie w życiu artystycznym. Skazana na niebyt w dobie socrealizmu „formalistyczna” sztuka awangardy została zrehabilitowana, wkroczyła do oficjalnej instytucji wystawienniczej sztuki współczesnej. Wystawa pośmiertna prac Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego w Łodzi (1956–1957) i Warszawie (1957) zainicjowała obecność polskiej sztuki awangardowej w Zachęcie Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych. Stała się punktem odniesienia dla artystów młodego pokolenia oraz impulsem do twórczego powrotu do źródeł jej nestorów — Henryka Stażewskiego i Henryka Berlewiego. Uznana została za najważniejszą wystawę polskiej odwilży.

Publikacja dostępna w bibliotece Zachęty oraz e-Księgarni. Zachęcamy do zapoznania się z archiwalnymi wystawami opracowanymi w ramach projektu badawczego Historia wystaw w Zachęcie – Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych w latach 1949–1970, które znajdują się poniżej.

Powiązane wystawy

 • 18.01 – 10.02.1957
  Katarzyna Kobro — Władysław Strzemiński

  Przygotowywanie wystawy prac Katarzyny Kobro (1898–1951) i Władysława Strzemińskiego (1893–1952) miało skomplikowany i zaskakujący przebieg. W wyniku zabiegów organizatorów wystawy, doszła ona do skutku w grudniu 1956 roku w Biurze Wystaw Artystycznych w Łodzi. Jeszcze we wrześniu 1956 roku nie istniały możliwości przeniesienia wystawy do Warszawy.

  Zachęta Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychCBWA
 • Grafika do wystawy Henryk Stażewski
  02.12.1965 – 02.01.1966
  Henryk Stażewski
  Wystawa prac

  Rok 1965 był okresem intensywnych poszukiwań i eksperymentów twórczych wciąż młodego duchem 71-letniego Henryka Stażewskiego (1894–1988), który stworzył wówczas serię metalowych reliefów oraz rzeźb kinetycznych w przestrzeni publicznej. „Stażewski podjął pracę nad reliefami, z których wyłoniły się dwie wielkie serie najczęściej spotykane w muzeach: reliefy białe wykonane z drewna i reliefy metalowe”. Zdominowały one jego twórczość na dłuższy czas.

  Zachęta Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychCBWA
 • Grafika do wystawy Maria Ewa Łunkiewicz-Rogoyska (1895–1967)
  10.01 – 02.02.1969
  Maria Ewa Łunkiewicz-Rogoyska (1895–1967)
  Malarstwo

  Wystawa pośmiertna Marii Ewy Łunkiewicz-Rogoyskiej została zorganizowana w Zachęcie na początku roku 1969 przy współudziale Henryka Stażewskiego i Anki Ptaszkowskiej. Firmowana przez CBWA i tam prezentowana wystawa Łunkiewicz-Rogoyskiej stała się manifestacją programową działalności Galerii Foksal jako nowej instytucji wystawienniczej w stolicy. Choć wśród założycieli Galerii Foksal i wystawiających w niej artystów nie pojawia się nazwisko Marii Ewy Łunkiewicz-Rogoyskiej, jej wystawa w Zachęcie od początku do końca została przygotowana przez artystów związanych z tą właśnie galerią.

  Zachęta Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychCBWA

Powiązana dokumentacja

 • Awangarda w CBWA : wystawy Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego, Henryka Stażewskiego, Marii Ewy Łunkiewicz-Rogoyskiej w latach 1956-1969
  katalogi
  Iwona Luba
  Warszawa: Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki , 2017
Zobacz także
 • Grafika obiektu: Seria naukowa Archiwum Zachętyksiążki
  Seria naukowa Archiwum Zachęty
  Architektura polskiego socrealizmu w Zachęcie. Pierwszy Ogólnopolski Pokaz Projektów Architektury (1951) i Pierwsza Powszechna Wystawa Architektury Polski Ludowej (1953)
 • Grafika obiektu: Seria naukowa Archiwum Zachętyksiążki
  Seria naukowa Archiwum Zachęty
  Paryska lewica w stalinowskiej Warszawie. Wystawa współczesnej plastyki francuskiej w CBWA w 1952 roku
 • Grafika obiektu: Polska — kraj folkloru?książki
  Polska — kraj folkloru?
  Cyfrowa publikacja towarzysząca wystawie
 • Grafika obiektu: Just After the Warksiążki
  Just After the War
  Publikacja cyfrowa towarzysząca wystawie „Zaraz po wojnie”
 • Grafika obiektu: Koji Kamojiksiążki
  Koji Kamoji
  Cisza i wola życia
 • Grafika obiektu: Co po Cybisie?książki
  Co po Cybisie?
  Katalog wystawy
 • Grafika obiektu: Seria naukowa Archiwum Zachętyksiążki
  Seria naukowa Archiwum Zachęty
  Ogólnopolskie wystawy fotografiki w Zachęcie 1952-1962