Seria naukowa Archiwum Zachęty
Awangarda w CBWA
książki

autor: dr hab. Iwona Luba
redakcja: dr hab. Gabriela Świtek
projekt graficzny: Daria Malicka

Data powstania: 06.08.2018

Książka dr hab. Iwony Luby Awangarda w CBWA to czwarta publikacja z serii Archiwum Zachęty pod redakcją dr hab. Gabrieli Świtek. W ramach serii zainicjowanej w 2012 roku publikowane są opracowania naukowe archiwaliów, poświęcone historii i działalności wystawienniczej galerii, oraz książki o współczesnych sztukach wizualnych. Książka zawiera rekonstrukcję wystaw Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego, Henryka Stażewskiego oraz Marii Ewy Łunkiewicz-Rogoyskiej zorganizowanych w latach 1956–1969 w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych.

Odwilż lat 1956–1957. Dynamika politycznych wydarzeń w PRL znalazła odzwierciedlenie w życiu artystycznym. Skazana na niebyt w dobie socrealizmu „formalistyczna” sztuka awangardy została zrehabilitowana, wkroczyła do oficjalnej instytucji wystawienniczej sztuki współczesnej. Wystawa pośmiertna prac Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego w Łodzi (1956–1957) i Warszawie (1957) zainicjowała obecność polskiej sztuki awangardowej w Zachęcie Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych. Stała się punktem odniesienia dla artystów młodego pokolenia oraz impulsem do twórczego powrotu do źródeł jej nestorów — Henryka Stażewskiego i Henryka Berlewiego. Uznana została za najważniejszą wystawę polskiej odwilży.

Publikacja dostępna w bibliotece Zachęty oraz e-Księgarni. Zachęcamy do zapoznania się z archiwalnymi wystawami opracowanymi w ramach projektu badawczego Historia wystaw w Zachęcie – Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych w latach 1949–1970, które znajdują się poniżej.

Powiązane wystawy

  • 18.01 – 10.02.1957
    Katarzyna Kobro — Władysław Strzemiński

    Przygotowywanie wystawy prac Katarzyny Kobro (1898–1951) i Władysława Strzemińskiego (1893–1952) miało skomplikowany i zaskakujący przebieg. W wyniku zabiegów organizatorów wystawy, doszła ona do skutku w grudniu 1956 roku w Biurze Wystaw Artystycznych w Łodzi. Jeszcze we wrześniu 1956 roku nie istniały możliwości przeniesienia wystawy do Warszawy.

    Zachęta Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychCBWA
  • Grafika do wystawy Henryk Stażewski
    02.12.1965 – 02.01.1966
    Henryk Stażewski
    Wystawa prac

    Rok 1965 był okresem intensywnych poszukiwań i eksperymentów twórczych wciąż młodego duchem 71-letniego Henryka Stażewskiego (1894–1988), który stworzył wówczas serię metalowych reliefów oraz rzeźb kinetycznych w przestrzeni publicznej. „Stażewski podjął pracę nad reliefami, z których wyłoniły się dwie wielkie serie najczęściej spotykane w muzeach: reliefy białe wykonane z drewna i reliefy metalowe”. Zdominowały one jego twórczość na dłuższy czas.

    Zachęta Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychCBWA
  • Grafika do wystawy Maria Ewa Łunkiewicz-Rogoyska (1895–1967)
    10.01 – 02.02.1969
    Maria Ewa Łunkiewicz-Rogoyska (1895–1967)
    Malarstwo

    Wystawa pośmiertna Marii Ewy Łunkiewicz-Rogoyskiej została zorganizowana w Zachęcie na początku roku 1969 przy współudziale Henryka Stażewskiego i Anki Ptaszkowskiej. Firmowana przez CBWA i tam prezentowana wystawa Łunkiewicz-Rogoyskiej stała się manifestacją programową działalności Galerii Foksal jako nowej instytucji wystawienniczej w stolicy. Choć wśród założycieli Galerii Foksal i wystawiających w niej artystów nie pojawia się nazwisko Marii Ewy Łunkiewicz-Rogoyskiej, jej wystawa w Zachęcie od początku do końca została przygotowana przez artystów związanych z tą właśnie galerią.

    Zachęta Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychCBWA

Powiązana dokumentacja

  • Awangarda w CBWA : wystawy Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego, Henryka Stażewskiego, Marii Ewy Łunkiewicz-Rogoyskiej w latach 1956-1969
    katalogi
    Iwona Luba
    Warszawa: Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki , 2017
Zobacz także
  • Grafika obiektu: Janicka & Wilczyk. Inne Miastoksiążki
    Janicka & Wilczyk. Inne Miasto
    Katalog wystawy
  • Grafika obiektu: Spojrzenia 2013 – Nagroda Fundacji Deutsche Bankksiążki
    Spojrzenia 2013 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank
    Katalog wystawy
  • Grafika obiektu: Henryk Tomaszewskiksiążki
    Henryk Tomaszewski
    Książka
  • Grafika obiektu: Romano kher. O romskiej sztuce, estetyce i doświadczeniuksiążki
    Romano kher. O romskiej sztuce, estetyce i doświadczeniu
    Książka
  • Grafika obiektu: Figury niemożliweksiążki
    Figury niemożliwe
    Katalog wystawy
  • Grafika obiektu: O opiece nad kolekcjąksiążki
    O opiece nad kolekcją
    Książka
  • Grafika obiektu: Henryk Tomaszewskiksiążki
    Henryk Tomaszewski
    The book
  • Grafika obiektu: Magdalena Więcek. Działanie na okoksiążki
    Magdalena Więcek. Działanie na oko
    Katalog wystawy
  • Grafika obiektu: Seria naukowa Archiwum Zachętyksiążki
    Seria naukowa Archiwum Zachęty
    Architektura polskiego socrealizmu w Zachęcie. Pierwszy Ogólnopolski Pokaz Projektów Architektury (1951) i Pierwsza Powszechna Wystawa Architektury Polski Ludowej (1953)
  • Grafika obiektu: Wystawa współczesnej plastyki francuskiej            książki
    Wystawa współczesnej plastyki francuskiej
    Katalog