Data powstania: 04.08.2016
Pokazywany na wystawie film Wojciecha Gilewicza pt. Painter’s Painting obrazuje radykalne przyśpieszenie charakteryzujące podróże artystyczne w XXI wieku. Artysta wykonał ten filmowy kolaż w ciągu kilku lat, podczas których przemieszczał się pomiędzy rezydencjami artystycznymi na czterech kontynentach: w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Korei, Japonii, na Tajwanie oraz w RPA. W każdej scenie, niezależnie od otaczających go okoliczności, artysta ze skupieniem i nieprzerwanie maluje.
prowadzenie: Karolina Vyšata
Wojciech Gilewicz, ur. 1974, Biłgoraj (Polska). Malarz, fotograf, autor instalacji i filmów wideo, a także działań performatywnych. Bazując na doświadczeniu obrazu malarskiego, tworzy zróżnicowane pod kątem formalnym prace, badające granice przestrzeni i sztuki oraz prowokujące do refleksji nad mechanizmami rządzącymi percepcją i kulturowymi uwarunkowaniami widzenia. Podejmuje kwestie dotyczące roli malarstwa, ale i wideo we współczesnym świecie, statusu artysty oraz pracy artystycznej w kontekście zarówno instytucji, obiegu sztuki oraz społeczeństwa. Ostatnie indywidualne wystawy miał w Cuchifritos Gallery w Nowym Jorku (2015), Galerii Foksal w Warszawie (2015), Muzeum Manggha w Krakowie (2012) oraz Kuandu Museum of Fine Arts w Taipei na Tajwanie (2013). Obecnie trwają prace nad publikacją dotycząca azjatyckich projektów artysty z lat 2008–2013. Mieszka i pracuje w Warszawie i w Nowym Jorku.
Karolina Vyšata - historyczka sztuki, kuratorka, edukatorka, animatorka kultury. Współpracowała z Muzeum Narodowym w Warszawie, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Uniwersytetem Dzieci. Kuratorka i realizatorka programów edukacyjnych i wystaw sztuki współczesnej. Od 2008 roku związana z Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie.
-
14.05 – 21.08.2016Podróżnicy
Wystawa opowiada o podróży w odniesieniu do historii i teraźniejszości regionu, w którym swoboda przemieszczania się była do niedawna luksusem dostępnym niewielu. Otwarcie na świat po rewolucji 1989 roku oraz włączenie w procesy globalizacyjne umożliwiły obywatelom byłego bloku wschodniego wyjazdy i wymianę międzynarodową na zupełnie nową skalę. Ukształtowały one dzisiejszą tożsamość regionu w równym stopniu co nowy ustrój polityczny i gospodarczy.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
- audioŚwięto wiosny Katarzyny KozyrySpotkanie z Ewą Łuczak poświęcone pracy
- audioWątki operowe w twórczości Katarzyny KozyrySpotkanie z Grzegorzem Pitułejem
- audioZ imperium. FotografiePortret reportera - panel dyskusyjny
- audio7 Rooms. Spotkanie z Rafałem MilachemPremiera książki
- audioMikrointerwencje TillmansaWykład Krzysztofa Miękusa
- audioŁaźnia męska Katarzyny KozyrySpotkanie z Jackiem Markiewiczem poświęcone pracy
- audioPo co nam TillmansDyskusja towarzysząca wystawie Wolfgang Tillmans Zachęta Ermutigung
- audioOtwieranie drzwi. Knock, knock, knocking on Europe's (Poland's) DoorPanel dyskusyjny
- audioCo z tą Białorusią?Spotkanie
- audio7 pokoiImperium 20 lat później. Spotkanie Wojciecha Góreckiego i Rafała Milacha