Podróżnicy
Wojciech Gilewicz - cykl spotkań z artystami towarzyszący wystawie „Podróżnicy”
audio

Data powstania: 04.08.2016

Pokazywany na wystawie film Wojciecha Gilewicza pt. Painter’s Painting obrazuje radykalne przyśpieszenie charakteryzujące podróże artystyczne w XXI wieku. Artysta wykonał ten filmowy kolaż w ciągu kilku lat, podczas których przemieszczał się pomiędzy rezydencjami artystycznymi na czterech kontynentach: w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Korei, Japonii, na Tajwanie oraz w RPA. W każdej scenie, niezależnie od otaczających go okoliczności, artysta ze skupieniem i nieprzerwanie maluje.
prowadzenie: Karolina Vyšata

Wojciech Gilewicz, ur. 1974, Biłgoraj (Polska). Malarz, fotograf, autor instalacji i filmów wideo, a także działań performatywnych. Bazując na doświadczeniu obrazu malarskiego, tworzy zróżnicowane pod kątem formalnym prace, badające granice przestrzeni i sztuki oraz prowokujące do refleksji nad mechanizmami rządzącymi percepcją i kulturowymi uwarunkowaniami widzenia. Podejmuje kwestie dotyczące roli malarstwa, ale i wideo we współczesnym świecie, statusu artysty oraz pracy artystycznej w kontekście zarówno instytucji, obiegu sztuki oraz społeczeństwa. Ostatnie indywidualne wystawy miał w Cuchifritos Gallery w Nowym Jorku (2015), Galerii Foksal w Warszawie (2015), Muzeum Manggha w Krakowie (2012) oraz Kuandu Museum of Fine Arts w Taipei na Tajwanie (2013). Obecnie trwają prace nad publikacją dotycząca azjatyckich projektów artysty z lat 2008–2013. Mieszka i pracuje w Warszawie i w Nowym Jorku.

Karolina Vyšata - historyczka sztuki, kuratorka, edukatorka, animatorka kultury. Współpracowała z Muzeum Narodowym w Warszawie, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Uniwersytetem Dzieci. Kuratorka i realizatorka programów edukacyjnych i wystaw sztuki współczesnej. Od 2008 roku związana z Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie.

Powiązana wystawa

 • Grafika do wystawy Podróżnicy
  14.05 – 21.08.2016
  Podróżnicy

  Wystawa opowiada o podróży w odniesieniu do historii i teraźniejszości regionu, w którym swoboda przemieszczania się była do niedawna luksusem dostępnym niewielu. Otwarcie na świat po rewolucji 1989 roku oraz włączenie w procesy globalizacyjne umożliwiły obywatelom byłego bloku wschodniego wyjazdy i wymianę międzynarodową na zupełnie nową skalę. Ukształtowały one dzisiejszą tożsamość regionu w równym stopniu co nowy ustrój polityczny i gospodarczy.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta

Powiązane wydarzenie

 • Grafika wydarzenia: Wojciech Gilewicz.
  04.08.2016 (CZW) 18:00
  Wojciech Gilewicz.
  Cykl spotkań z artystami towarzyszący wystawie „Podróżnicy”
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
Zobacz także
 • audio
  Święto wiosny Katarzyny Kozyry
  Spotkanie z Ewą Łuczak poświęcone pracy
 • audio
  Wątki operowe w twórczości Katarzyny Kozyry
  Spotkanie z Grzegorzem Pitułejem
 • audio
  Z imperium. Fotografie
  Portret reportera - panel dyskusyjny
 • audio
  7 Rooms. Spotkanie z Rafałem Milachem
  Premiera książki
 • audio
  Mikrointerwencje Tillmansa
  Wykład Krzysztofa Miękusa
 • audio
  Łaźnia męska Katarzyny Kozyry
  Spotkanie z Jackiem Markiewiczem poświęcone pracy
 • audio
  Po co nam Tillmans
  Dyskusja towarzysząca wystawie Wolfgang Tillmans Zachęta Ermutigung
 • audio
  Otwieranie drzwi. Knock, knock, knocking on Europe's (Poland's) Door
  Panel dyskusyjny
 • audio
  Co z tą Białorusią?
  Spotkanie
 • audio
  7 pokoi
  Imperium 20 lat później. Spotkanie Wojciecha Góreckiego i Rafała Milacha