Wojciech Gilewicz.
Cykl spotkań z artystami towarzyszący wystawie „Podróżnicy”

Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
wstęp wolny

Pokazywany na wystawie film Wojciecha Gilewicza pt. Painter’s Painting obrazuje radykalne przyspieszenie charakteryzujące podróże artystyczne w XXI wieku. Artysta wykonał ten filmowy kolaż w ciągu kilku lat, podczas których przemieszczał się pomiędzy rezydencjami artystycznymi na czterech kontynentach: w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Korei, Japonii, na Tajwanie oraz w RPA. W każdej scenie, niezależnie od otaczających go okoliczności, artysta ze skupieniem i nieprzerwanie maluje.
prowadzenie: Karolina Vyšata

Wojciech Gilewicz, ur. 1974, Biłgoraj (Polska). Malarz, fotograf, autor instalacji i filmów wideo, a także działań performatywnych. Bazując na doświadczeniu obrazu malarskiego, tworzy zróżnicowane pod kątem formalnym prace, badające granice przestrzeni i sztuki oraz prowokujące do refleksji nad mechanizmami rządzącymi percepcją i kulturowymi uwarunkowaniami widzenia. Podejmuje kwestie dotyczące roli malarstwa, ale i wideo we współczesnym świecie, statusu artysty oraz pracy artystycznej w kontekście zarówno instytucji, obiegu sztuki oraz społeczeństwa. Ostatnie indywidualne wystawy miał w Cuchifritos Gallery w Nowym Jorku (2015), Galerii Foksal w Warszawie (2015), Muzeum Manggha w Krakowie (2012) oraz Kuandu Museum of Fine Arts w Taipei na Tajwanie (2013). Obecnie trwają prace nad publikacją dotycząca azjatyckich projektów artysty z lat 2008–2013. Mieszka i pracuje w Warszawie i w Nowym Jorku.

Karolina Vyšata - historyczka sztuki, kuratorka, edukatorka, animatorka kultury. Współpracowała z Muzeum Narodowym w Warszawie, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Uniwersytetem Dzieci. Kuratorka i realizatorka programów edukacyjnych i wystaw sztuki współczesnej. Od 2008 roku związana z Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 14.05 – 21.08.2016
  Podróżnicy

  Wystawa opowiada o podróży w odniesieniu do historii i teraźniejszości regionu, w którym swoboda przemieszczania się była do niedawna luksusem dostępnym niewielu. Otwarcie na świat po rewolucji 1989 roku oraz włączenie w procesy globalizacyjne umożliwiły obywatelom byłego bloku wschodniego wyjazdy i wymianę międzynarodową na zupełnie nową skalę. Ukształtowały one dzisiejszą tożsamość regionu w równym stopniu co nowy ustrój polityczny i gospodarczy.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
 • mediateka / audio
  Podróżnicy
  Wojciech Gilewicz - cykl spotkań z artystami towarzyszący wystawie „Podróżnicy”
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Zdjęcie, dwie misy oraz talerz w odcieniach przybrudzonej zieleni oraz beżu.
  25.02 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po wystawie „Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii”
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie, pnącze winorośli pnące się po białej ścianie.
  25.02 (ND) 12:30
  Ciągły ruch w naturze – Mobilne instalacje
  Warsztaty rodzinne (godz. 12:30 i 15:00)
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • Grafika promocyjna, zdjęcie publikacji na fioletowym tle
  29.02 (CZW) 18:00
  Histeria sztuki
  spotkanie autorskie z Sonią Kiszą
  Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)