Kolekcja
Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki udostępnia swoje zbiory instytucjom w celach wystawienniczych, a także edukacyjnych oraz konserwatorskich (np. wydziałom konserwacji uczelni wyższych). Dzieła użyczane są bezpłatnie.
Jak wypożyczyć dzieło z kolekcji Zachęty?
- Zachęcamy do kwerendy na naszej stronie internetowej zacheta.art.pl/pl/kolekcja lub bezpośrednio w dziale zbiorów i inwentarzy.
- Procedurę rozpoczyna wniosek o użyczenie skierowany do dyrektora Zachęty, zawierający listę prac z numerami inwentarzowymi oraz informacje o celu wypożyczenia, takie jak tytuł, daty i opis wydarzenia, okres użyczenia, miejsce ekspozycji i dane osób odpowiedzialnych za użyczenie. W przypadku użyczeń konserwatorskich wniosek powinien być skierowany przez opiekuna merytorycznego uczelni wraz z opisem celu, zakresu i czasu trwania prac konserwatorskich.
- Prosimy o wysyłanie wniosków nie później niż dwa miesiące przed planowanym terminem użyczenia. Wnioski wysłane później przyjmujemy, jednak ze względów organizacyjnych mogą nie być rozpatrzone pozytywnie.
- Odpowiedź na wniosek jest wysyłana niezwłocznie, zwykle w ciągu jednego tygodnia od jego otrzymania.
- Jeśli odpowiedź jest pozytywna, kolejnymi krokami formalnymi i organizacyjnymi zajmuje się dział zbiorów i inwentarzy, do którego należy kierować dalszą korespondencję.
- Przed odbiorem dzieła konieczne jest dostarczenie do Zachęty niezbędnych dokumentów: obustronnie podpisanej umowy użyczenia przygotowanej i przesłanej przez Zachętę oraz kopii polisy ubezpieczeniowej w systemie „od gwoździa do gwoździa”.
- Termin odbioru dzieła musi zostać uzgodniony z działem zbiorów i inwentarzy z przynajmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem.
- Koniecznymi warunkami wypożyczenia są:
- spełnianie norm konserwatorskich i ich monitorowanie w miejscu przechowywania oraz ekspozycji dzieła (określone przez konserwatora w umowie użyczenia wartości temperatury, wilgotności i natężenia światła), a także zapewnienie bezpieczeństwa;
- profesjonalny (zaakceptowany przez Zachętę) transport wypożyczanych dzieł sztuki;
- zawarcie na koszt własny polisy ubezpieczeniowej „od gwoździa do gwoździa” zgodnie z wymaganiami Zachęty;
- zapakowanie odbieranych dzieł zgodnie z zawartymi w umowie użyczenia zaleceniami konserwatorskimi przez wyszkolonych pracowników w materiały dostarczone przez stronę biorącą w użyczenie.
- Warunki dodatkowe (wymagające dodatkowych kosztów) określone wcześniej w umowie użyczenia, jeśli są one niezbędne dla prawidłowej jej realizacji:
- oprawa prac, które takiej oprawy nie mają;
- konserwacja prac, która jest konieczna, żeby dzieło mogło zostać użyczone;
- wykonanie reprodukcji, jeśli użyczane dzieła nie mają dokumentacji fotograficznej;,
- w przypadku niektórych dzieł konieczna jest obecność przedstawiciela Zachęty — kuriera, który będzie nadzorował montaż i demontaż prac (w takiej sytuacji biorący w użyczenie zobowiązany jest do pokrycia kosztów przejazdu, noclegu i diet określonych w umowie);
- w niektórych przypadkach Zachęta zastrzega sobie prawo wizyty pracownika merytorycznego w celu weryfikacji warunków prezentacji dzieła — wówczas konieczne jest udostępnienie dzieła w umówionym terminie.