Władysław Hasior
Ur. w 1928 roku w Nowym Sączu, zm. w 1999 roku w Krakowie.
Rzeźbiarz, twórca akcji i form przestrzennych, pedagog, scenograf. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem (gdzie później nauczał) i ASP w Warszawie. Tworzył rzeźbiarskie asamblaże, opierające się na motywach ludowych, chrześcijańskich (cykl Sztandary), narodowych i martyrologicznych. Jego prace są często wykonane ze złomu, z odpadów, rzeczy niepotrzebnych i zdegradowanych. Jarmarczny, śmietnikowy charakter tych dzieł łączy się jednak z powagą przekazu i ekspresją wymowy. Hasior jest autorem wielu pomników (np. Tym, co polegli w walce o utrwalenie władzy ludowej na Podhalu, koło Czorsztyna w Pieninach) i silnie związanych z krajobrazem rzeźb plenerowych, w których wykorzystuje ekspresję żywiołów: ognia, wiatru, wody. Brał udział w Biennale Sztuki w Wenecji w 1970 roku.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
-
01.02 – 25.04.2021Rzeźba w poszukiwaniu miejsca
Wystawa Rzeźba w poszukiwaniu miejsca to kolejna z cyklu przekrojowych wystaw problemowych w Zachęcie, poświęconych co roku innemu artystycznemu medium. Opowiada o tożsamości rzeźby polskiej ostatnich sześćdziesięciu lat — nie tyle poprzez chronologię aktywności artystycznej, ile poprzez ukazanie istotnych dla jej rozwoju zjawisk i postaw twórczych.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta