Rafał Bujnowski

Ur. w 1974 roku w Wadowicach, mieszka i pracuje w Krakowie.

Malarz i grafik. Początkowo studiował architekturę na Politechnice w Krakowie, następnie przeniósł się na grafikę w krakowskiej ASP, gdzie obronił dyplom w 2000 roku. Był współzałożycielem (wraz z Wilhelmem Sasnalem i Marcinem Maciejowskim) grupy Ładnie, prowadził Galerię Otwartą, działającą na billboardach w Krakowie (1998-2001). Początkowo malował obrazy ukazujące zwyczajne widoki i scenki rodzajowe odtwarzane często ze zdjęć. Z czasem przeszedł do prac malarskich w iluzjonistyczny sposób odwzorowujących wygląd (także wielkość i kształt) rzeczywistych przedmiotów, np. cegły, tablicy szkolnej, kasety wideo, a nawet obrazów na ścianie widzianych pod pewnym kątem. Bujnowski uważa, że częścią pracy artystycznej jest sprzedaż dzieła, więc zajmuje się także „handlem” wytwarzanymi przez siebie pracami. 

Artyści
65/696

Prace artysty w kolekcji Zachęty

  • Obraz obwiedziony namalowaną czarną ramą. Po środku, w białym passe-partout znajduje się mniejsza kompozycja. Namalowana w sposób schematyczny, jasnoszarą farbą przedstawia zarys parterowych zabudowań i podwórka przed nimi.
    Obraz matki WhistleraRafał Bujnowski2003
Wystawy
  • Grafika do wystawy Rafał Bujnowski
    11.06 – 21.08.2016
    Rafał Bujnowski
    Maj 2066

    Wystawa Rafała Bujnowskiego to projekt odmienny od dotychczasowych realizacji artysty. Złożyły się na nią wyłącznie najnowsze, bardzo zróżnicowane prace, m.in. dokumentacja filmowa, której bohaterem jest spotkany przypadkowo w klubie fitness mężczyzna, serie obrazów namalowanych w ostatnich miesiącach oraz grafiki, jak również dwa obiekty, samochody vintage, zapożyczone z materialnego świata rzeczy.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Grafika do wystawy Postęp i higiena
    29.11.2014 – 15.02.2015
    Postęp i higiena

    Prezentowana w Zachęcie wystawa „Postęp i higiena” poświęcona jest pułapkom modernizacji w kontekście wspólnej dla sztuki i nauki początków XX wieku idealistycznej wiary w postęp i możliwość „ulepszania”. Pomyślana została jako esej, który krytycznie analizuje związek idei modernizmu z takimi zjawiskami jak inżynieria genetyczna, eugenika czy badania nad czystością rasy, zwracając jednocześnie uwagę na ich wpływ na współczesny świat.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Grafika do wystawy SPOJRZENIA 2005
    24.10 – 27.11.2005
    SPOJRZENIA 2005
    Nagroda Fundacji Deutsche Bank

    Latem tego roku, jury złożone z krytyków sztuki i kuratorów nominowało do drugiej edycji nagrody następujących artystów i grupy: Azorro, Michała Budnego, Rafała Bujnowskiego, Anetę Grzeszykowską i Jana Smagę, Macieja Kuraka, Roberta Kuśmirowskiego, Annę Orlikowską. Wystawa zatytułowana Spojrzenia 2005 prezentuje właśnie ich dzieła.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta