Przemysław Matecki
Przemysław Matecki (ur. 1976) skończył liceum plastyczne w Cieplicach. W latach 1997–2002 studiował edukację artystyczną na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dyplom obronił w pracowni malarstwa Ryszarda Woźniaka. Matecki poszukiwał – zarówno w kompozycji, jak i sposobie malowania – tego, co obraz otwiera, zamiast go zamykać. Gest rozcierania farby szpachlą przez swoją powtarzalność pozwala rozbudowywać strukturę dzieła w nieskończoność i skoncentrować się równocześnie na zestawieniach barwnych. Wszechogarniający, rozlewający się na kolejne płótna deseń kryje w sobie zarówno oswojoną zwyczajność, jak i utopijne dążenie do opisania świata. W 2015 roku odbyła się w Zachęcie indywidualna wystawa artysty pt.Szorstko.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
-
02.09 – 03.11.2024Gorący światWystawa malarstwa z kolekcji Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki
Wystawa malarstwa z kolekcji Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie przygotowana dla Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu
Narodowe Forum Muzyki im. Witolda LutosławskiegoNFM -
12.12.2015 – 31.01.2016Sztuka w naszym wiekuRafał Dominik i Szymon Żydek oraz kolekcje Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki i Fundacji Sztuki Polskiej ING
Sztuka w naszym wieku to wystawa prac pochodzących z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING oraz Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
10.02 – 29.03.2015Przemysław MateckiSzorstko
Na wystawie widz może zapoznać się z niewielkim wycinkiem malarskiej twórczości Przemysława Mateckiego. Równocześnie prace na papierze oraz sama struktura wystawy przybliżają nie tylko jego instrumentarium, ale i intensywność oraz bezkompromisowość twórczości.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta