Przemysław Matecki

Przemysław Matecki (ur. 1976) skończył liceum plastyczne w Cieplicach. W latach 1997–2002 studiował edukację artystyczną na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dyplom obronił w pracowni malarstwa Ryszarda Woźniaka. Matecki poszukiwał – zarówno w kompozycji, jak i sposobie malowania – tego, co obraz otwiera, zamiast go zamykać. Gest rozcierania farby szpachlą przez swoją powtarzalność pozwala rozbudowywać strukturę dzieła w nieskończoność i skoncentrować się równocześnie na zestawieniach barwnych. Wszechogarniający, rozlewający się na kolejne płótna deseń kryje w sobie zarówno oswojoną zwyczajność, jak i utopijne dążenie do opisania świata. W 2015 roku odbyła się w Zachęcie indywidualna wystawa artysty pt.Szorstko.

Artyści
352/702

Prace artysty w kolekcji Zachęty

  • Zdjęcie pracy Bez tytułu
    Bez tytułuPrzemysław Matecki2015
Wystawy
  • 02.09 – 03.11.2024
    Gorący świat
    Wystawa malarstwa z kolekcji Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki

    Wystawa malarstwa z kolekcji Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie przygotowana dla Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu obejmuje dzieła artystów i artystek posługujących się różnymi językami abstrakcji, od lat 60. XX wieku do początków XXI wieku.

    Narodowe Forum Muzyki im. Witolda LutosławskiegoNFM
  • Grafika do wystawy Sztuka w naszym wieku
    12.12.2015 – 31.01.2016
    Sztuka w naszym wieku
    Rafał Dominik i Szymon Żydek oraz kolekcje Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki i Fundacji Sztuki Polskiej ING

    Sztuka w naszym wieku to wystawa prac pochodzących z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING oraz Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Grafika do wystawy Przemysław Matecki
    10.02 – 29.03.2015
    Przemysław Matecki
    Szorstko

    Na wystawie widz może zapoznać się z niewielkim wycinkiem malarskiej twórczości Przemysława Mateckiego. Równocześnie prace na papierze oraz sama struktura wystawy przybliżają nie tylko jego instrumentarium, ale i intensywność oraz bezkompromisowość twórczości.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta