Maurycy Gomulicki

Ur. w 1969 roku w Warszawie, mieszka i pracuje w Meksyku i w Warszawie.

Grafik, malarz, fotograf, autor instalacji. Studiował grafikę w ASP w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w 1992 roku. Kontynuował edukację artystyczną za granicą (Universitat de Barcelona, Nuova Accademia di Belle Arti w Mediolanie i Centro Multimedia del Centro Nacional de las Artes w Meksyku). Jak sam twierdzi, bardzo ważna jest dla niego działalność na polu antropologii popkultury, którą łączy ze skłonnościami kolekcjonerskimi – zbiera przedmioty, fetysze i inne wytwory kultury popularnej, które różnorodnie przetwarza w swoich pracach (np. seria Bohaterowie z plastiku). Najczęściej używanym przez niego medium jest fotografia. Z jednej strony interesuje Gomulickiego miasto i jego przestrzeń publiczna (place zabaw, podwórka, drobne fragmenty miejskiego krajobrazu), z drugiej – ludzkie ciało i jego erotyczne aspekty. Znakiem rozpoznawczym artysty jest kolor różowy, traktowany jako ważny element popkultury, ale jednocześnie symbol zmysłowości, przyjemności i radości. 

Artyści
164/702

Prace artysty w kolekcji Zachęty

  • Zdjęcie pracy z cyklu Polana bajek
    z cyklu Polana bajekMaurycy Gomulicki2001
  • Zdjęcie pracy z serii Bohaterowie z plastiku /Plastic heroes/
    z serii Bohaterowie z plastiku /Plastic heroes/Maurycy Gomulicki2000
Wystawy
  • Grafika do wystawy Dziary
    21.08 – 28.10.2018
    Dziary
    Maurycy Gomulicki

    Wśród wielu ról, w jakie wciela się Maurycy Gomulicki w swojej praktyce artystycznej, szczególnie owocna jest rola antropologa kultury popularnej. Tak jak w przypadku projektu Dziary poświęconego dokumentacji tatuaży przynależących przede wszystkim do tzw. kultury gitów. Od 2007 roku Gomulicki, penetrując bazary ze starzyzną, parki i inne miejskie obrzeża, wykonał kilka tysięcy zdjęć utrwalających ten zanikający fenomen i rejestrujących często prymitywną, ale szczerą „ikonografię” wyobrażeń egzotyki, raju, przyjemności, tęsknot przejawianych w brutalnych warunkach (więzienie, wojsko, hufce pracy, domy poprawcze).

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Grafika do wystawy Pod ścianą
    07.12.2008 – 25.01.2009
    Pod ścianą

    Punktem wyjścia projektu są murale, które kojarzone przede wszystkim z malarstwem ściennym, tym razem mają stać się pretekstem dla różnorodnych interwencji/ingerencji w/na zastanej architekturze wnętrz galerii Zachęta. Oprócz malarskich, klasycznych murali zostaną zrealizowane także nie-murale – instalacje na ścianach wykonane z wydruków wielkoformatowych, w pewien sposób powtarzające lub imitujące efekty malarskie, jak również instalacje anektujące ściany przez zastosowanie niekonwencjonalnych materiałów. 

    Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta