Magdalena Abakanowicz

Ur. w 1930 roku w Falentach, zm. w 2017 roku w Warszawie.

Rzeźbiarka, autorka tkanin i instalacji. Studiowała w Sopocie oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1979 roku otrzymała tytuł profesora w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie w latach 1965-1990 kierowała Pracownią Gobelinu. Dwukrotnie otrzymała tytuł doktora honoris causa (Royal College of Art, Londyn 1975, Rhode Island of Design, Providence 1992). Początkowo tworzyła tkaniny z wykorzystaniem nietypowych materiałów (sznur, sizal, końskie włosie). Stopniowa dominacja walorów fakturowych i przestrzennych doprowadziła ją do reliefu i rzeźby w tkaninie (tzw. abakanów), z której z kolei zaczęła konstruować aranżacje przestrzenne, realizowane także w plenerze. Jej prace odwołują się do form naturalnych, przede wszystkim postaci ludzkiej. Od lat 80. do monumentalnych rzeźb wykorzystuje także drewno, metal i kamień. W konkursie na przedłużenie Wielkiej Osi Paryża jej projekt Architektura arborealna wyróżniono do realizacji (1991).

Artyści
1/695

Prace artystki w kolekcji Zachęty

 • Ciemnobrązowa tkanina przeznaczona do zawieszenia na ścianie w formie poziomego prostokąta. Wykonana z grubych, ciężkich, zgrzebnych włókien. Kompozycja złożona z płaskiego tła i owalnej części centralnej ze zwieszającymi się frędzlami oraz doszytymi wypuk
  La SeurMagdalena Abakanowicz1979
Wystawy
 • Grafika do wystawy Sztuka w naszym wieku
  12.12.2015 – 31.01.2016
  Sztuka w naszym wieku
  Rafał Dominik i Szymon Żydek oraz kolekcje Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki i Fundacji Sztuki Polskiej ING

  Sztuka w naszym wieku to wystawa prac pochodzących z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING oraz Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 08.04 – 01.05.1994
  Magdalena Abakanowicz. Architektura Arborealna. Idea. Koncepcja. Projekt
  Galeria KordegardaGaleria Kordegarda