Cezary Bodzianowski

Ur. 1968 w Szczecinie, mieszka i pracuje w Łodzi.

Malarz, autor akcji artystycznych. W latach 1988-1990 studiował w ASP w Warszawie, w latach 1990-1994 w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Współpracuje z Fundacją Galerii Foksal w Warszawie. Znany jest z niekonwencjonalnych akcji, będących niemal niezauważalnymi, choć zaskakującymi i zabawnymi ingerencjami w codzienną rzeczywistość. Świadkowie i uczestnicy tych działań są często przypadkowi, ponieważ artysta nie nagłaśnia ich medialnie, nie potrzebuje instytucji artystycznych ani tłumnej publiczności. Sam nazywa swoją działalność osobistym teatrem zdarzeń. Nieprzewidywalne i oryginalne wydarzenia artystyczne inscenizowane są przez Bodzianowskiego w różnych przestrzeniach: w galerii, biurze, na ulicy, w parku, przy autostradzie itp. Artysta koncentruje się na drobnych sytuacjach i szczegółach życia codziennego, zamieniając je w absurdalne narzędzia swoich działań. Wiele z jego akcji odnosi się także do szeroko pojętej twórczości artystycznej. Nie bez znaczenia jest charakterystyczny wygląd artysty: przypomina niepozornego urzędnika w prochowcu z czarnym wąsikiem i teczką.

Artyści
37/696

Prace artysty w kolekcji Zachęty

 • Zdjęcie pracy Giro d'Italia
  Giro d'ItaliaCezary Bodzianowski2007
 • Zdjęcie pracy Atrament sympatyczny
  Atrament sympatycznyCezary Bodzianowski2003
Wystawy
 • Grafika do wystawy Plac Małachowskiego 3
  18.06 – 30.09.2018
  Plac Małachowskiego 3

  Punktem wyjścia dla wystawy jest historia miejsca, specyfika gmachu Zachęty, skomplikowana tożsamość instytucji, prywatne opowieści pracowników galerii, odczucia i emocje publiczności i rodzące się w związku z tym pytania czy fenomeny. Na Plac Małachowskiego 3 składają się performanse, spektakle teatralne i taneczne oraz instalacje i działania odbywające się przez cztery letnie miesiące. Przestrzenią wystawy jest plac Małachowskiego — z tej okazji zamknięty dla samochodów, udostępniony artystom i publiczności — oraz sam budynek galerii, a zwłaszcza jego części na co dzień niesłużące prezentacji dzieł sztuki. 

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika do wystawy SPOJRZENIA 2003
  14.11 – 09.12.2003
  SPOJRZENIA 2003
  Nagroda Fundacji Kultury Deutsche Bank

  Spojrzenia 2003 to pokaz ośmiu młodych artystów polskich nominowanych do nagrody ufundowanej przez Fundację Kultury Deutsche Banku. Jest to w Polsce pierwsza poważna nagroda w dziedzinie sztuk wizualnych (bez ograniczeń ze względu na technikę czy media), ufundowana przez sponsora i przyznawana w dwustopniowych eliminacjach przez grono krytyków, historyków sztuki i artystów.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta