Bronisław Kopczyński

Artyści
248/695

Prace artysty w kolekcji Zachęty

 • Zdjęcie pracy Pałac sztuki, Zachęta
  Pałac sztuki, ZachętaBronisław Kopczyński1922
 • Zdjęcie pracy Warszawa - Rynek Starego Miasta
  Warszawa - Rynek Starego MiastaBronisław Kopczyński
Wystawy
 • 01.10.2020 – 07.02.2021
  Żywe magazyny: Artibus

  Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki zawdzięcza zarówno swoją siedzibę, jak i misję popularyzacji sztuk wizualnych powołanemu 160 lat temu przez miłośników sztuki i artystów Towarzystwu Zachęty Sztuk Pięknych. Oddanie sztuce wybrzmiewa w formie inskrypcji „Artibus” (sztukom) na fasadzie budynku. Od początku w misję tę wpisane było gromadzenie sztuki współczesnej — wtedy i dziś.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika do wystawy Bronisław Kopczyński. Malarz Warszawy
  06.09 – 30.09.1962
  Bronisław Kopczyński. Malarz Warszawy
  Wystawa jubileuszowa w 60-lecie twórczości

  Ostatnia indywidualna wystawa Bronisława Kopczyńskiego urządzona w Zachęcie była niemal dwukrotnie większa od poprzedniej prezentacji sprzed dziesięciu lat. Twórczość artysty przez ten okres formalnie wiele się nie zmieniła, zaznaczona w tytule dominacja tematyki warszawskiej była oczywista, choć poodwilżowy kontekst nieco na kształt prezentacji wpłynął. Zliberalizowane warunki życia społeczno-politycznego spowodowały, że życie i twórczość Kopczyńskiego zostały ukazane w sposób bardziej precyzyjny.

  Zachęta Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychCBWA
 • Grafika do wystawy Bronisław Kopczyński
  06.03 – 06.04.1952
  Bronisław Kopczyński
  Malarstwo

  Wystawa Bronisława Kopczyńskiego wraz z równoległymi pokazami grafik i rysunków Tadeusza Kulisiewicza oraz obrazów Stanisława Dybowskiego były pierwszymi indywidualnymi wystawami żyjących polskich artystów urządzonymi przez Centralne Biuro Wystaw Artystycznych (CBWA) w odbudowanym gmachu Zachęty. Choć w tym zestawieniu bez wątpienia największą indywidualnością twórczą był Kulisiewicz, to obecność Kopczyńskiego można uznać nie tylko za kurtuazyjny gest wobec siedemdziesięcioletniego już wówczas  malarza (notabene wystawie tej nie nadano właściwie jubileuszowego charakteru, jedynie Juliusz Gomulicki we wstępie do katalogu wspomniał mimochodem, że ekspozycja „zbiega się z datą 45-lecia twórczości artystycznej” Kopczyńskiego).

  Zachęta Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychCBWA