Bogna Burska

Ur. w 1974 roku w Warszawie, mieszka i pracuje w Warszawie.

Malarka, fotografka, autorka instalacji, wideo i realizacji przestrzennych. W 2001 roku uzyskała dyplom w Gościnnej Pracowni Malarstwa prof. Leona Tarasewicza w warszawskiej ASP. Zajmuje się problemami rodzącej się agresji, przemocy, traumy, bólu i cierpienia. Często pojawiającym się w jej pracach motywem jest krew – czerwone obrazy czy zalane farbą w krwistym kolorze instalacje. Burska zestawia z sobą to, co piękne, z tym, co powszechnie uważane za brzydkie, odrażające, odrzucane. Mechanizm ten wykorzystała w seriach zdjęć, w których wydobywała podobieństwa, np. między rozkwitającym kwiatem piwonii a amputowaną kończyną. Podobnie jest w fotografiach ukazujących ślady krwi na śniegu, układających się w niezwykle dekoracyjne wzory (Droga, Odwilż, Książka). Od 2004 roku tworzy prace filmowe w technice found footage, doszukując się podobieństw we fragmentach pozornie zupełnie odmiennych produkcji filmowych. Ostatnio pisze i reżyseruje krótkie formy literackie — dramaty i słuchowiska. Znajdują one zarówno formę sceniczną (Gniazdo prezentowane m.in w Zachęcie, monodram Przyjemna i pożyteczna pokazywany na Festiwalu ArtLoop w Sopocie i Galerii BWA Zielona Góra), jak i filmową (np. Tyzeyfone i Alekto zrealizowane na wystawę Krew. Łączy i dzieli w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, 2017) czy audialną (słuchowisko Koniec przemocy we współpracy z Magdą Mosiewicz mające swoją premierę w Instytucie Teatralnym).

Artyści
70/695

Prace artystki w kolekcji Zachęty

 • Zdjęcie pracy Droga
  DrogaBogna Burska2003
Wystawy
 • Grafika do wystawy Bogna Burska
  09.11.2018 – 20.01.2019
  Bogna Burska
  Bunt Głuchych

  Bunt Głuchych to spektakl i film jednej z najciekawszych artystek wizualnych średniego pokolenia, dr hab. w Katedrze Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tytułowy „bunt Głuchych” odnosi się do protestu niesłyszących studentów amerykańskiej uczelni Gallaudet University, którzy w 1988 roku wywalczyli powołanie pierwszego w historii głuchego rektora. Projekt został zainspirowany historią holenderskiej artystki — córki chińskich imigrantów, urodzonej już w Europie. Gdy przyszła na świat, pomoc społeczna poradziła rodzicom, by wychowali ją, nie mówiąc do niej w swoim języku, co miało służyć lepszej asymilacji dziewczynki.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika do wystawy Plac Małachowskiego 3
  18.06 – 30.09.2018
  Plac Małachowskiego 3

  Punktem wyjścia dla wystawy jest historia miejsca, specyfika gmachu Zachęty, skomplikowana tożsamość instytucji, prywatne opowieści pracowników galerii, odczucia i emocje publiczności i rodzące się w związku z tym pytania czy fenomeny. Na Plac Małachowskiego 3 składają się performanse, spektakle teatralne i taneczne oraz instalacje i działania odbywające się przez cztery letnie miesiące. Przestrzenią wystawy jest plac Małachowskiego — z tej okazji zamknięty dla samochodów, udostępniony artystom i publiczności — oraz sam budynek galerii, a zwłaszcza jego części na co dzień niesłużące prezentacji dzieł sztuki. 

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika do wystawy W podróży
  21.03 – 25.04.2012
  W podróży

  W podróży to druga wystawa przygotowana przez Zachętę Narodową Galerię Sztuki w ramach projektu Galeria sztuki na Lotnisku Chopina. Prezentowane prace pochodzą z aktualnej kolekcji Zachęty, składającej się przede wszystkim z dzieł polskich twórców współczesnych – pokazywanych w galerii oraz przez nią współprodukowanych.

  Lotnisko ChopinaLotnisko Chopina
 • Grafika do wystawy Wszystkie stworzenia duże i małe
  19.12.2009 – 21.02.2010
  Wszystkie stworzenia duże i małe

  Wystawa koncentruje się wyłącznie na problematyce świata zwierzęcego, różnorodnych jego ujęć oraz na rozmaitych sposobach wizualizacji tego zagadnienia w sztuce. Punktem wyjścia jest chęć przekroczenia idei antropocentryzmu, która sytuuje człowieka w centrum świata jako gatunek uprzywilejowany, o najwyższym statusie ontologicznym. Takie stanowisko wydaje się wciąż dominować we współczesnej nauce, a jego konsekwencją jest brak postrzegania innych gatunków/przejawów życia na ziemi w kontekście ich podmiotowości czy przynależnych im praw.          

  Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika do wystawy SPOJRZENIA 2009
  19.09 – 15.11.2009
  SPOJRZENIA 2009
  Nagroda Fundacji Deutsche Bank

  To już IV edycja odbywającego się raz na dwa lata konkursu Spojrzenia 2009 — Nagroda Fundacji Deutsche Bank na najbardziej interesujących twórców młodej polskiej sceny artystycznej. Wystawa jest prezentacją siedmiu artystów nominowanych do nagrody, uhonorowaniem ich działalności artystycznej, która w ciągu ostatnich dwóch lat przyciągnęła szczególną uwagę krytyków i kuratorów.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta