Aleksandra Jachtoma

(ur. 1932) — malarka, studiowała w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni profesora Czesława Rzepińskiego, a następnie w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Kazimierza Tomorowicza, gdzie w 1958 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem. Była członkinią-założycielką powstałej w roku 1963 warszawskiej grupy artystycznej Rekonesans. Laureatka nagrody Ministra Kultury Sztuki za całokształt pracy twórczej (1987), Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida oraz  Nagrody im. Jana Cybisa Warszawskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków (2003). Uczestniczyła w wielu wystawach malarstwa, w tym w 30 wystawach indywidualnych. Oceniana przez krytyków jako wybitna abstrakcjonistka, „dla obrazów Jachtomy charakterystyczne jest wrażenie głębi, przestrzeni duchowej i bogactwa koloru”.

Artyści
196/701

Prace artystki w kolekcji Zachęty

  • Zdjęcie pracy 20.11.1991
    20.11.1991Aleksandra Jachtoma1991
  • Zdjęcie pracy Ronn Yiid
    Ronn YiidAleksandra Jachtoma1982
  • Zdjęcie pracy Giiek
    GiiekAleksandra Jachtoma1981
  • Zdjęcie pracy Różanopalca
    RóżanopalcaAleksandra Jachtoma1974
  • Obraz w formacie pionowego prostokąta zbliżonego do kwadratu. Delikatnie rozmyte, abstrakcyjne jasnoszare formy tworzą rodzaj nieregularnej układanki, jak konstrukcja z klocków. Figury w centrum kompozycji układają się w kształt krzyża lub nieokreślonego t
    Kompozycja z postaciąAleksandra Jachtoma1964
  • Obraz w formacie poziomego prostokąta. Kompozycja utrzymana w odcieniach zieleni i błękitu, złożona z różnej wielkości nieregularnych prostokątów o rozmytych krawędziach. Razem tworzą rodzaj patchworku. Figury układają się w kształt krzyża. Można dopatrzeć
    Kompozycja w zieleniAleksandra Jachtoma1963
Wystawy
  • 02.09 – 03.11.2024
    Gorący świat
    Wystawa malarstwa z kolekcji Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki

    Wystawa malarstwa z kolekcji Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie przygotowana dla Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu obejmuje dzieła artystów i artystek posługujących się różnymi językami abstrakcji, od lat 60. XX wieku do początków XXI wieku.

    Narodowe Forum Muzyki im. Witolda LutosławskiegoNFM
  • Grafika do wystawy Co po Cybisie?
    15.09 – 16.12.2018
    Co po Cybisie?

    Przekrojowa wystawa polskiego malarstwa XX i XXI wieku obejmuje szerokie spektrum dzieł wybitnych polskich twórców wpisujących się w kluczowe nurty historii sztuki i aktualne prądy artystyczne. Międzypokoleniowy, problemowy pokaz przypomina starsze oraz przywołuje najnowsze postawy ponad czterdziestu artystów zanurzonych w medium malarstwa. Ekspozycja z jednej strony koncentruje się na najważniejszych, historycznych już dzisiaj pozycjach artystycznych „po Cybisie”. Z drugiej — jej ambicją jest prezentowanie prac ukazujących stan współczesnego malarstwa.  

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta