Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku
Promocja książki

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny, obowiązuje limit miejsc, wydarzenie w Zachęcie, streaming na Facebooku galerii

SPOTKANIE BĘDZIE STREAMINGOWANE NA FACEBOOKU I KANALE YOUTUBE ZACHĘTY ORAZ NA FACEBOOKU KSIĘGARNI ARTYSTYCZNEJ

Zapraszamy na spotkanie promocyjne publikacji Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku, red. Dorota Buchwald i Dariusz Kosiński. W spotkaniu wezmą udział: Dorota Buchwald, prof. Dariusz Kosiński, dr hab. Daniel Przastek oraz Robert Rumas. Spotkanie poprowadzi prof. Iwona Kurz.

Projekt badawczy Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku realizowany w latach 2017–2020 wieńczyła wystawa w Zachęcie, a następnie trzytomowa publikacja, podejmująca zagadnienia związane z przemianami praktyk scenograficznych w polskim teatrze (w sztuce teatralnej)  i w „teatrach polskich” (czyli w praktykach życia publicznego – by użyć pojęcia Dariusza Kosińskiego).
Jej trzeci tom, zatytułowany Wystawianie jest prezentacją samej wystawy. Już ona prowokowała pytania o to, co właściwie wystawia się w galerii, jak scenografia wystawy koresponduje ze scenografią przedstawień teatralnych i być może na nie wpływa. Przeniesienie wystawy w ramy publikacji wywołuje kolejne pytania – relacje przestrzenno-obrazowe ulegają translacji (a może redukcji?) z jednej strony na opowieść słowną, z drugiej w dynamiczną formę fotograficznego montażu, gatunku fundamentalnego dla nowoczesności. Jednocześnie stawką jest to, co przedstawiane – czy chodzi jedynie o przekład form estetycznych, czy jednak, niezależnie od gatunku bądź medium, o ocalenie walorów diagnostycznych, które pozwalają scenografię traktować jako swoistą socjografię: obraz i zarazem aktora w performansie relacji społecznych.

Spotkanie odbywa się w reżimie sanitarnym. Liczba miejsc jest ograniczona. Darmowe wejściówki będzie można odebrać 18 czerwca (piątek) od 12 do 16.45 w kasie Zachęty.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 19.10.2019 – 19.01.2020
  Zmiana ustawienia
  Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku

  Przeglądowa wystawa poświęconą scenografii teatralnej według autoskiej wizji Roberta Rumasa — cenionego artysty wizualnego i scenografa. Kurator wraz z zespołem współpracowników prowadzi widzów przez 100 lat historii, budując narrację wystawy w oparciu o układ problemowo-tematyczny oraz tworząc odniesienia kontekstualne do wcześniejszych i późniejszych zjawisk.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 30.11 (ŚR) 18:00
  Spotkanie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki "Kobiety z obrazów. Polki"
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta