Zimna rewolucja
Zbliżenie na… Hansa Mattisa-Teutscha

Online | Facebook
wstęp wolny

 OGLĄDAJ NA FACEBOOKU ZACHĘTY

Wideo w języku angielskim z polskimi napisami.

Bohaterem kolejnej wideoprezentacji z serii Zbliżenie na… jest Hans Mattis-Teutsch – węgiersko-rumuński malarz, którego prace z lat 50. prezentujemy na wystawie Zimna rewolucja. Sylwetkę artysty przybliża Szilárd Miklós.

Szilárd Miklós (ur. 1981) jest artystą wizualnym i badaczem. W swoich najnowszych projektach zajmuje się historyczną spuścizną XX-wiecznych autorów z Rumunii, których twórczość była cenzurowana z powodów politycznych. Należą do nich dokumentalista István Fischer i awangardowy artysta János (Hans) Mattis-Teutsch. Miklós był aktywnym członkiem różnych organizacji non-profit z Klużu oraz inicjatorem programu współpracy studyjnej i platformy wydawniczej conset (www.conset.ro). Pracuje na Węgierskim Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Budapeszcie i Uniwersytecie Sztuki Târgu-Mureș. W 2019 roku dołączył do redakcji magazynu IDEA arts+society.

Współpraca:
instytut rumuński

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 27.05 – 10.10.2021
  Zimna rewolucja
  Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948–1959

  Kuratorzy wystawy podejmują krytyczną refleksję na temat zachodzących w ówczesnym okresie przemian, obrazując ich skalę i dynamikę za pomocą materiału wizualnego z dziedziny malarstwa, fotografii, filmu, wzornictwa i architektury. Obejmuje on ponad 400 prac z sześciu krajów dawnego bloku wschodniego: Polski, Czechosłowacji, NRD, Bułgarii, Rumunii i Węgier.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 09.02 (CZW) 18:00
  „Po co nam Kulisiewicz?”
  Oprowadzanie dr Anny Manickiej
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Marmurowy blat zastawiony buteleczkami z ciemnego szkła. Są różnej wielkości, mają szklane korki i opisane papierowe etykiety.
  11.02 (SOB) 16:00
  SZTUKA DOSTĘPNA X polasense.
  Warsztaty DLA OSÓB NIEWIDOMYCH NA WYSTAWIE „kulisiewicz. lapidarne piękno"
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta