Sztuka edukacji. Alfabet sztuki
Zgłoś się | Spotkanie warsztatowe w Warszawie
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
zgłoś udział do 24 paźdzernika
miejsce: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1
obowiązuje rejestracja
szczegółowy program: sztukaedukacji.zacheta.art.pl
więcej informacji:
Do uczestnictwa w dwudniowym spotkaniu zapraszamy nauczycielki i nauczycieli, edukatorki i edukatorów, animatorki i animatorów kultury, artystki i artystów pracujących z dziećmi i młodzieżą.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapewniamy wyżywienie, a osobom przyjeżdżającym spoza Warszawy również nocleg.
Jeśli chcesz wziąć udział w dwudniowym spotkaniu warsztatowym, zgłoś się wypełniając formularz dostępny do 23 października 2022 roku na stronie sztukaedukacji.zacheta.art.pl/. Informacja o zakwalifikowaniu wysłana zostanie na wskazany w formularzu adres mailowy do 24 października 2022 roku.
Po dwóch edycjach konferencji „Sztuka edukacji” realizowanych w przestrzeni wirtualnej, wszyscy odczuwamy ogromną potrzebę rzeczywistego spotkania i czasu na spokojne rozmowy, wymianę doświadczeń i myśli. Dlatego w tym roku zmieniamy formułę konferencji na spotkania w mniejszych grupach nauczycielek i nauczycieli, animatorek i edukatorów. Tytułem wydarzenia nawiązujemy do sprawdzonego formatu szkoleń dla nauczycieli „Alfabet sztuki, czyli jak czytać sztukę współczesną”, realizowanych przez kilka lat przez Zachętę i Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.
Nasze pierwsze spotkanie odbyło się w kwietniu w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, a jego hasłami przewodnimi były uważność, empatia, doświadczanie. Tym razem zapraszamy na spotkanie warsztatowe w dniach 4–5 listopada 2022 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Pozostając w temacie uważności i empatii, przyjrzymy się aktualnemu wątkowi wielokulturowości i wynikającym z niego szkolnym relacjom. W związku ze wzmożoną migracją ludności z krajów objętych konfliktami politycznymi, wojennymi czy ze względu na trudną sytuację gospodarczą, do polskich szkół uczęszcza coraz więcej uczniów pochodzących z innych kultur czy posługujących się obcym dla nas językiem. Pokażemy, że etnografia i sztuka są doskonałą pomocą w rozumieniu odmienności kulturowych, dającą nam narzędzia do budowania relacji i komunikowania się ponad barierami językowymi.
Koncepcja i koordynacja:
Anna Zdzieborska (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie)
Dominika Gęba i Anna Palacz-Brzezińska (Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki)
Prowadzące i prowadzący:
Alicja Balcerak, Pamela Bożek, Dawid Kiljański, Maria Nowak, Bratek Robotycki, Julia Szawiel
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: