Sztuka dostępna
Spotkanie dla osób z dysfunkcją wzroku na wystawie „Zaraz po wojnie”
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny
Autorzy wystawy podjęli próbę ukazania sytuacji w Polsce w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Dramatyczne doświadczenia wojenne, obserwacja świata po katastrofie, bieda i niepewność co do nowej władzy splatały się z euforią związaną z odbudową i nadzieją na lepsze jutro. Artyści również musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości i wypracować odpowiedni język do jej opisania. Podczas spotkania, zapoznając się z kontekstem polityczno-społecznym i przyglądając się konkretnym dziełom sztuki, spróbujemy odpowiedzieć na następujące pytania:
Jak ruiny miasta przekładały się na „ruinę”' człowieka?
W jaki sposób wojenna trauma przejawiała się w sztuce, architekturze, wzornictwie?
Jak zmieniało się myślenie ludzi na przestrzeni kilku powojennych lat?
Czy ślady tamtych przeżyć da się jeszcze odnaleźć w mentalności człowieka współczesnego?
prowadzenie: Karolina Iwańczyk i Karolina Żyniewicz
obowiązują zapisy: tel. 22 556 96 42, e-mail:
zbiórka w holu głównym Zachęty
Nasi wolontariusze mogą odebrać państwa z przystanku, domu czy wskazanego miejsca w Warszawie. Jeśli istnieje taka potrzeba, prosimy o kontakt: tel. 22 556 96 42, e-mail:
-
03.10.2015 – 10.01.2016Zaraz po wojnie
Czy kluczowy dla najnowszej historii Polski okres 1944–1948 jest równie ważny w obszarze sztuki? Jak w pierwszych latach nowej, dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości społeczno-politycznej i atmosferze, z jednej strony, „euforii odbudowy” i nadziei, z drugiej „wielkiej trwogi” odnajdywali się artyści? Wystawa jest próbą odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób złożoność nastrojów społecznych i napięcia polityczne w powojennej Polsce znalazły swoje odzwierciedlenie w sztukach plastycznych, fotografii, filmie, a także architekturze i wzornictwie.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta