Staring Back at the Sun: Video Art from Israel, 1970–2012.
Program filmowy powstały we współpracy z Artis (dzień 1)

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

Filmy w oryginalnej wersji językowej  z napisami w jez. angielskim.

22 kwietnia (sobota)

godz. 16  Wstęp Ilany Tenenbaum

godz. 16.30 — Część I: 19701980 Pierwsze doświadczenia ze sztuką opartą o czas. (kurator: Ilana Tenenbaum, 60 min)

Pierwsza część programu Starring Back at the Sun skupia się na filmie eksperymentalnym i wideo powstałych w latach 70., kiedy artyści zaczęli badać formalne aspekty ruchomego obrazu. Niektórzy z artystów pracowali głównie w innych mediach, przede wszystkim zajmowali się malarstwem, a ich filmy można rozpatrywać jako poszerzenie badań tego medium i poszukiwanie nowego materiału. Inni zainteresowali się naturą ruchomych obrazów — od ich produkcji do recepcji, tworząc pracę przy użyciu ekranów telewizyjnych. Szczególnie te prace okazują się odzwierciedleniem olbrzymich przemian w społeczeństwie izraelskim, będących pokłosiem takich wydarzeń jak Wojna Sześciodniowa w 1967 roku, wojna Yom Kippur w 1973 oraz wybory w 1977.

godz. 17.30 — Wstęp Ilany Tenenbaum

godz. 18 — Część II: 19801997 Sztuka znajduje swoją formę (30 min)

Druga część programu Starring Back at the Sun pokazuje, w jaki sposób rozwój cyfrowej techniki zapisu i obróbki obrazu oraz postprodukcji wpłynął na mniejsze zainteresowanie artystów filmami eksperymentalnymi w latach 80. i 90. W Izraelu media oraz środki przekazu rozwijały się i poszerzały dynamicznie. Kultura wizualna stawała się coraz bardziej podobna do kolażu, co można zobaczyć w wybranych pracach wideo. A mimo to sztuka w tym czasie koncentrowała się głównie na rysunku i malarstwie. Zajmujący się wideo artyści stawiali pytania o cyfrową produkcję obrazu w świetle coraz większych możliwości technicznych medium. Odwołanie do medium wideo przyjmowało często charakter dosłowny — poprzez ukazanie na ekranie kamery wideo i odbiornika telewizyjnego jako symboli procesów produkcji i percepcji.

Filmy w oryginalnej wersji językowej z napisami w jęz. angielskim.

godz. 19  Spotkanie i dyskusja z kuratorami projektu Ilaną Tenenbaum oraz Avim Feldmanem oraz kuratorem Centrum Sztuki WRO - Piotrem Krajewskim

Spotkanie tłumaczone na jęz. polski.


Staring Back at the Sun: Video Art from Israel, 19702012 to program, który śledzi rozwój sztuki wideo w Izraelu, zwracając szczególnie uwagę na prace artystów podejmujących zdecydowaną, krytyczną perspektywę wobec krajobrazu kulturalnego i politycznego w Izraelu i poza nim. Staring Back at the Sun prezentuje 35 prac, włączając w to wczesną dokumentację performansów, filmy i wideo, z których niektóre nie były dotychczas prezentowane w obiegu międzynarodowym.

Program, podzielony na cztery sekcje historyczne i tematyczne, koncentruje się na postawie aktywistycznej jako impulsie do tworzenia sztuki wideo w ciągu ostatnich czterech dekad w Izraelu. Osadzony w kontekście międzynarodowym, śledzi rozwój tego medium w Izraelu. Bada, w jaki sposób artyści używali go do analizy lokalnego, społeczno-politycznego status quo, zwracając się ku takim tematom jak: znaczenie konfliktu politycznego i jego obecność w środkach masowego przekazu, liberalizacja gospodarki oraz wpływ polityki wolnorynkowej na kulturę izraelską. Program został stworzony przez zaproszonych do projektu kuratorów, którzy dokonali selekcji prac wideo i podzieli materiał na bloki. 

artyści: Boaz Arad, Maayan Amir & Ruti Sela, Yossi Atia & Itamar Rose, Yael Bartana, Irit Batsry, Guy Ben Ner, Hila Lulu Lin Farah Kufr Birim, Michael Druks, Buky Schwartz, Benni Efrat, Avraham Eilat, Nir Evron, Yair Garbuz, Gideon Gechtman, Moshe Gershuni, Tamar Getter, Dor Guez, Sigalit Landau, Raffi Lavie, Motti Mizrachi, Avi Mograbi, Michal Naaman, Joshua Neustein, Miri Nishri, Nira Pereg, Dov Or-Ner, Gilad Ratman, Roee Rosen, Henry Shelesnyak, Ran Slavin, Doron Solomons, Micha Ullman, Rona Yefman [& Tanja Schlander], Dan Zakhem, Nana & Boaz Zonshine.

kuratorzy: Yael Bartana, Sergio Edelsztein, Avi Feldman, Chen Tamir, Ilana Tenenbaum 

Yael Bartana — zamieszkała w Berlinie artystka izraelska, autorka filmów oscylujących między dokumentem a fikcją. W swoich pracach porusza problemy tożsamości kulturowej i zbiorowej w odniesieniu do zjawisk społecznych, takich jak ceremonie i rytuały. W Polsce znana jest jako autorka wystawy …i zadziwi się Europa, prezentowanej w Pawilonie Polskim na 54 Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji w 2011.

Sergio Edelsztein — dyrektor i główny kurator Centrum Sztuki Współczesnej w Tel Awiwie, założonym w 1998 roku. Kurator licznych wystaw w Izraelu i na arenie międzynarodowej, w tym w pawilon izraelskim na 24 Biennale w São Paulo (1998) i na Biennale w Wenecji w 2005 (Guy Ben Ner) i 2013 (Gilad Ratman).

Avi Feldman — niezależny kurator i pisarz mieszkający Tel Awiwie, Berlinie i Dreźnie. Był dyrektorem i współkuratorem Vdance International Video and Dance Festival w Cinematheque w Tel Awiwie. Współpracował z Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Jerozolimie i z Petach Tikva Museum of Art jako kurator. 

Chen Tamir — jest kuratorką w Artis oraz w Centrum Sztuki Współczesnej w Tel Awiwie. Niedawno została wymieniona przez artnet jako jedna z 25 kobiet kuratorów, których kariera rozwija się niezwykle obiecująco.  Artslant wymieniał ją w 2005 jako jedną z 15 kuratorów, których pracę warto śledzić. 

Ilana Tenenbaum — niezależna kuratorka, mieszka w Hajfie w Izraelu. Pełniła funkcję głównego kuratora sztuki współczesnej w Galerii Miejskiej w Kfar Saba w Izraelu, była założycielką oraz dyrektorką i kuratorką w Centrum Nowych Mediów w Muzeum Sztuki w Hajfie. Jej praktyka kuratorska koncentruje się na badaniach i dokumentacji sztuki wideo. Zrealizowała m.in. takie projekty jak Videostoria, pierwszy cykl wystaw, który rozpoczął systematyczne badania historii wideo w sztuce izraelskiej.

Piotr Krajewski - kurator i autor zajmujący się sztuką współczesną i problematyką nowych mediów. Współzałożyciel Biennale Sztuki Mediów WRO i jego dyrektor artystyczny od pierwszej edycji w roku 1989, główny kurator Centrum Sztuki WRO. Współpracuje z wieloma uznanymi artystami, kuratoruje wystawy w Polsce i za granicą. Autor tekstów oraz wydawca antologii i publikacji multimedialnych poświęconych polskiej sztuce medialnej. Wykładowca UA w Poznaniu i ASP we Wrocławiu. Juror międzynarodowych festiwali i konkursów, m.in. Kurzfilmtage Oberhausen, Transmediale Berlin, EMAF Osnabrück. Członek rady muzeum MOCAK, członek AICA.

Program zrealizowany we współpracy z Artis, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Tel Awiwie.
https://artiscontemporary.org/
http://www.polishinstitute.org.il/

Program we współpracy z:
artis

Program zrealizowany dzięki wsparciu:
instytut telaviv

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 22.05 (ŚR) 17:00
    Zdrowie psychiczne jako hiperobiekt, czyli potencjał terapeutyczny „Mrocznej ekologii” Timothy’ego Mortona
    Warsztaty dla osób dorosłych
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 24.05 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawach Z popiołów oraz Zza gór się słońce wznosi blade
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 24.05 (PT) 18:00
    Krzysztof Klimek. Teraz wolę widoki
    Finisażowe oprowadzanie Krzysztofa Klimka oraz Jolanty Rycerskiej
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 26.05 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 13:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 26.05 (ND) 14:00
    Za gór się słońce wznosi blade
    OPROWADZANIE KURATORSKIE ALEKSANDRY SKOWROŃSKIEJ
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • czarno-biały kadr z nagrania performansu, zadymiona przestrzeń, sylwetki tancerzy
    26.05 (ND) 19:00
    Hopecraft Ceremony. Performans Nataszy Gerlach
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta