Staring Back at the Sun: Video Art from Israel, 1970–2012.
Program filmowy powstały we współpracy z Artis (dzień 2)

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

Filmy w oryginalnej wersji językowej  z napisami w jez. angielskim.

23 kwietnia (niedziela)

godz. 17: Wstęp Aviego Feldmana

godz. 17.30: Część III: 19972005 Wzlot medium (kurator: Sergio Edelsztein, 60 min)

Pod koniec lat 90. i we wczesnych latach pierwszej dekady XXI wieku grupa młodych artystów, w tym m.in. GUY BEN-NER, DORON SOLOMONS, BOAZ ARAD, YAEL BARTANA, SIGALIT LANDAU, ROEE ROSEN, ustanowili wideo jako dominujące medium sztuki w Izraelu. Artyści wchodzili w dorosłość w czasie, gdy kultura wizualna zmieniła się radykalnie. Zliberalizowana w połowie lat 80. gospodarka przyniosła zalew dóbr konsumpcyjnych, zwiększyła dostępność podróży za granicę i wzbogaciła telewizję izraelską z jednego czarno-białego kanału państwowego do setki międzynarodowych kanałów — od CNN do MTV — a także pierwszy rodzimy komercyjny kanał telewizyjny, w którym nadawano reklamy. Ożywienie gospodarcze, jakie nastąpiło pod koniec lat 80. i na początku lat 90., zbiegło się w czasie z pierwszym powstaniem palestyńskim — Intifadą, a następnie z procesem pokojowym w Oslo, przerwanym w 1995 roku zabójstwem premiera Yitzhaka Rabina i powrotem niepewności politycznej. Od samego początku większość czołowych artystów tego pokolenia angażowała się w codzienną polityczną rzeczywistość na Bliskim Wschodzie. Postawa ta stanowiła istotę ich praktyki artystycznej. Kiedy w 2000 roku wybuchła druga Intifada, byli oni dobrze przygotowani — zarówno formalnie, jak i koncepcyjnie — aby zareagować na okres radykalnych niepokojów społecznych. Trzecia cześć programu ukazuje dojrzewanie i ukonstytuowanie się wideo jako tego medium w sztuce izraelskiej, które zajmuje stanowisko wobec burzliwej rzeczywistości Bliskiego Wschodu, prezentowanej w telewizjach na całym świecie.

godz. 18.30: Wstęp Aviego Feldmana

godz. 19: Część IV: 20052012 Stan amnezji: współczesna sztuka wideo z Izraela (kuratorzy: Yael Bartana, Avi Feldman, 60 min)

Radykalne innowacje w sztuce wideo w Izraelu w ciągu ostatniej dekady sprawiły, że był to najbardziej znaczący okres twórczy w historii sztuki tego kraju. Podczas gdy większość narodów może powoływać się na malarstwo jako punkt wyjścia i odniesienia dla swoich artystycznych tradycji, Izrael mógłby powiedzieć to samo o sztuce ruchomego obrazu.

Ostatnia część programu prezentuje prace dotyczące aktualnej rzeczywistości politycznej i społecznej w Izraelu oraz ukazuje sposób, w jaki artyści walczą ze status quo kraju będącego w nieustającym konflikcie.


Staring Back at the Sun: Video Art from Israel, 19702012 to program, który śledzi rozwój sztuki wideo w Izraelu, zwracając szczególnie uwagę na prace artystów podejmujących zdecydowaną, krytyczną perspektywę wobec krajobrazu kulturalnego i politycznego w Izraelu i poza nim. Staring Back at the Sun prezentuje 35 prac, włączając w to wczesną dokumentację performansów, filmy i wideo, z których niektóre nie były dotychczas prezentowane w obiegu międzynarodowym.

Program, podzielony na cztery sekcje historyczne i tematyczne, koncentruje się na postawie aktywistycznej jako impulsie do tworzenia sztuki wideo w ciągu ostatnich czterech dekad w Izraelu. Osadzony w kontekście międzynarodowym, śledzi rozwój tego medium w Izraelu. Bada, w jaki sposób artyści używali go do analizy lokalnego, społeczno-politycznego status quo, zwracając się ku takim tematom jak: znaczenie konfliktu politycznego i jego obecność w środkach masowego przekazu, liberalizacja gospodarki oraz wpływ polityki wolnorynkowej na kulturę izraelską. Program został stworzony przez zaproszonych do projektu kuratorów, którzy dokonali selekcji prac wideo i podzieli materiał na bloki. 

artyści: Boaz Arad, Maayan Amir & Ruti Sela, Yossi Atia & Itamar Rose, Yael Bartana, Irit Batsry, Guy Ben Ner, Hila Lulu Lin Farah Kufr Birim, Michael Druks, Buky Schwartz, Benni Efrat, Avraham Eilat, Nir Evron, Yair Garbuz, Gideon Gechtman, Moshe Gershuni, Tamar Getter, Dor Guez, Sigalit Landau, Raffi Lavie, Motti Mizrachi, Avi Mograbi, Michal Naaman, Joshua Neustein, Miri Nishri, Nira Pereg, Dov Or-Ner, Gilad Ratman, Roee Rosen, Henry Shelesnyak, Ran Slavin, Doron Solomons, Micha Ullman, Rona Yefman [& Tanja Schlander], Dan Zakhem, Nana & Boaz Zonshine.

kuratorzy: Yael Bartana, Sergio Edelsztein, Avi Feldman, Chen Tamir, Ilana Tenenbaum 

Yael Bartana — zamieszkała w Berlinie artystka izraelska, autorka filmów oscylujących między dokumentem a fikcją. W swoich pracach porusza problemy tożsamości kulturowej i zbiorowej w odniesieniu do zjawisk społecznych, takich jak ceremonie i rytuały. W Polsce znana jest jako autorka wystawy …i zadziwi się Europa, prezentowanej w Pawilonie Polskim na 54 Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji w 2011.

Sergio Edelsztein— dyrektor i główny kurator Centrum Sztuki Współczesnej w Tel Awiwie, założonym w 1998 roku. Kurator licznych wystaw w Izraelu i na arenie międzynarodowej, w tym w pawilon izraelskim na 24 Biennale w São Paulo (1998) i na Biennale w Wenecji w 2005 (Guy Ben Ner) i 2013 (Gilad Ratman).

Avi Feldman — niezależny kurator i pisarz mieszkający Tel Awiwie, Berlinie i Dreźnie. Był dyrektorem i współkuratorem Vdance International Video and Dance Festival w Cinematheque w Tel Awiwie. Współpracował z Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Jerozolimie i z Petach Tikva Museum of Art jako kurator. 

Chen Tamir — jest kuratorką w Artis oraz w Centrum Sztuki Współczesnej w Tel Awiwie. Niedawno została wymieniona przez artnet jako jedna z 25 kobiet kuratorów, których kariera rozwija się niezwykle obiecująco.  Artslant wymieniał ją w 2005 jako jedną z 15 kuratorów, których pracę warto śledzić. 

Ilana Tenenbaum — niezależna kuratorka, mieszka w Hajfie w Izraelu. Pełniła funkcję głównego kuratora sztuki współczesnej w Galerii Miejskiej w Kfar Saba w Izraelu, była założycielką oraz dyrektorką i kuratorką w Centrum Nowych Mediów w Muzeum Sztuki w Hajfie. Jej praktyka kuratorska koncentruje się na badaniach i dokumentacji sztuki wideo. Zrealizowała m.in. takie projekty jak Videostoria, pierwszy cykl wystaw, który rozpoczął systematyczne badania historii wideo w sztuce izraelskiej.

Program zrealizowany we współpracy z Artis, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Tel Awiwie.
https://artiscontemporary.org/
http://www.polishinstitute.org.il/

 

Program we współpracy z:
artis

Program zrealizowany dzięki wsparciu:
instytut telaviv

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • Zdjęcie, kobieta z kręconymi włosami i zielonej koszuli trzymająca ceramiczną paterę
    06.04 (SOB) 14:00
    Spotkanie z Barbarą Banaś na wystawie Henryk Lula. Ceramika. Sztuka Materii
    Zachęta / sale wystawoweZachęta / sale wystawowe
  • ALT: zdjęcie; na metalowym stoliku o nieregularnym kształcie blatu ustawione cztery ceramiczne naczynia z kolczastymi elementami.
    06.04 (SOB) 14:00
    sztuka dostępna
    Spotkanie dla osób niewidomych na wystawach „Zza gór się słońce wznosi blade” oraz „Z popiołów”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • zdjęcie; ceramiczna rzeźba o kształcie kulistego niebieskiego wazonu z wypukłą, spiralną fakturą powierzchni.
    07.04 (ND) 12:30
    Zachęta miga rodzinnie!
    Warsztaty na wystawie „Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii” w polskim języku migowym z tłumaczeniem na język polski
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta