Przed obrazem ruin. Widmowość i melancholia – prof. Marta Leśniakowska
Wykład towarzyszący wystawie „Zaraz po wojnie”
Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny
W jakim stopniu doświadczenie wojny przetworzone w doświadczenie obrazu staje się jej metaforą (obrazem ekwiwalentnym) w wymiarze tak indywidualnym, jak zbiorowym? Podczas wykładu rozważane będzie doświadczenie obrazu jako jedno z najmniej wyjaśnionych pojęć, powiązane z kwestią pamięci aktywnej i pasywnej, czyli pamięci wpisanej w kulturowe artefakty i angażowanej w procesy produkowania pamięci za pomocą projekcji wyobrażeniowej, kształtowanej przez pamięć ikonograficzną. Chodzi jednak nie o konwencje obrazowania, determinowane psychologiczną ciekawością oglądania destrukcji i cierpienia, ale o to, jak krytyczny wymiar tych obrazów ulega neutralizacji jako przedmiot estetycznego przetworzenia.
-
03.10.2015 – 10.01.2016Zaraz po wojnie
Czy kluczowy dla najnowszej historii Polski okres 1944–1948 jest równie ważny w obszarze sztuki? Jak w pierwszych latach nowej, dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości społeczno-politycznej i atmosferze, z jednej strony, „euforii odbudowy” i nadziei, z drugiej „wielkiej trwogi” odnajdywali się artyści? Wystawa jest próbą odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób złożoność nastrojów społecznych i napięcia polityczne w powojennej Polsce znalazły swoje odzwierciedlenie w sztukach plastycznych, fotografii, filmie, a także architekturze i wzornictwie.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
-
01.06 (CZW) 11:00Wspólne rysowanie z Pawłem Althamerem – warsztaty dla młodzieżyZŁOTA WYSPA | Projekt Pawła Althamera | Park Praski, dawny wybieg niedźwiedzi brunatnych przy al. SolidarnościMiejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana ŻabińskichMiejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich