Opowieść o bocianach
Z cyklu „Wieczorynki z podziemnego miasta”
Facebook Zachęty
live stream na Facebook'u i kanale Youtube
LIVE STREAM NA FACEBOOKU ZACHĘTY
opowiada: Joanna Sarnecka
Opowieść o bocianach to baśń bułgarska. Ma charakter inicjacyjny, opowiada o chłopcu, którego ciekawość zawiodła do krainy bocianów. Przekroczenie granicy bezpiecznego świata ludzi, zanurzenie w naturze, poznanie tej swojej głębokiej tożsamości i zarazem głębokiej prawdy o świecie, pozwala chłopcu stać się mężczyzną. Wehikułem, który pozwala bohaterowi wyruszyć, jest (nie)zwykły... patyk. Opowieść doskonała na kwiecień, na spotkanie z przylatującymi bocianami.
Joanna Sarnecka — antropolożka kultury, od 2009 roku działa jako opowiadaczka w założonej przez siebie grupie Opowieści z Walizki (www.opowiescizwalizki.pl), performerka, tańczy butoh. W 2020 roku zainicjowała działania Wirtualnego Muzeum Antropocenu www.wma.museum, interesuje się stykiem sztuki/nauki/technologii. Współtworzyła spektakl Niewidzialne Miasta 2.0 z udziałem sztucznej inteligencji.
Rhizopolis Joanny Rajkowskej jest podziemnym miastem utworzonym pod lasem przez uciekinierów z powierzchni Ziemi po katastrofie kończącej epokę człowieka. Ich rolę gramy my — widzowie odwiedzający wystawę. Zaaranżowana przez artystkę sytuacja daje nam szansę na zbliżenie się do tajemniczego, cichego podziemnego świata, do życia korzeni drzew, ale także na to, aby na nowo przemyśleć umiejscowienie człowieka w świecie i jego fundamentalną zależność od natury. To zaproszenie do równoległego świata, który może stać się naszym hipotetycznym schronieniem, a być może także szansą na zbudowanie bardziej organicznych relacji z przyrodą.
W obliczu katastrofy niewątpliwie należy przemyśleć świat od nowa, ale w poszukiwaniu inspiracji warto również sięgać „do korzeni”. Przeczucie, że jesteśmy silnie związani z drzewami było wyrażane w mitach, baśniach i pieśniach wielu kultur. Wieczorynki z podziemnego miasta to cykl trzech opowieści o drzewach, zwierzętach i ludziach eksplorujących relacje oparte na współzależności, a nie na dominacji. Opowieści transmitowane będą z przestrzeni Rhizopolis. Opowiadaczki, siedząc pod korzeniami drzew, opowiedzą o chłopcu, którego ciekawość zaniosła do krainy bocianów, o tajemniczej Pani Drzewa i o Egle, królowej węży. Wprowadzeniem do Wieczorynek będzie wykład Małgorzaty Litwinowicz, która sięgając do antropologicznych źródeł, opowie o znaczeniu drzew w tradycji kultury.
Kolejne spotkania online:
- 25.04 (niedziela), godz. 20 Pani Drzewa, opowiada: Beata Frankowska
- 9.05 (niedziela), godz. 20 Egle, królowa węży, opowiada Małgorzata Litwinowicz
-
01.02 – 08.08.2021Joanna RajkowskaRhizopolis
Projekt wprowadza nas w świat hipotetycznej przyszłości człowieka na planecie Ziemia po spodziewanej wielkiej katastrofie kończącej trwającą obecnie epokę człowieka. W antropocenie uświadomiliśmy sobie, że świat nieodwracalnie się zmienił, a jego przetrwanie, w tym przetrwanie ludzkiego gatunku, podawane są w wątpliwość.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta