Grafika obiektu: Opowieść o bocianach
00:00/00:00
Opowieść o bocianach
Z cyklu „Wieczorynki z podziemnego miasta”
filmy

Data powstania: 18.04.2021

opowiada: Joanna Sarnecka

Opowieść o bocianach to baśń bułgarska. Ma charakter inicjacyjny, opowiada o chłopcu, którego ciekawość zawiodła do krainy bocianów. Przekroczenie granicy bezpiecznego świata ludzi, zanurzenie w naturze, poznanie tej swojej głębokiej tożsamości i zarazem głębokiej prawdy o świecie, pozwala chłopcu stać się mężczyzną. Wehikułem, który pozwala bohaterowi wyruszyć, jest (nie)zwykły... patyk. Opowieść doskonała na kwiecień, na spotkanie z przylatującymi bocianami. 

Joanna Sarnecka — antropolożka kultury, od 2009 roku działa jako opowiadaczka w założonej przez siebie grupie Opowieści z Walizki (www.opowiescizwalizki.pl), performerka, tańczy butoh. W 2020 roku zainicjowała działania Wirtualnego Muzeum Antropocenuwww.wma.museum, interesuje się stykiem sztuki/nauki/technologii. Współtworzyła spektakl Niewidzialne Miasta 2.0 z udziałem sztucznej inteligencji.

 

Powiązana wystawa

 • 01.02 – 08.08.2021
  Joanna Rajkowska
  Rhizopolis

  Projekt wprowadza nas w świat hipotetycznej przyszłości człowieka na planecie Ziemia po spodziewanej wielkiej katastrofie kończącej trwającą obecnie epokę człowieka. W antropocenie uświadomiliśmy sobie, że świat nieodwracalnie się zmienił, a jego przetrwanie, w tym przetrwanie ludzkiego gatunku, podawane są w wątpliwość.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta

Powiązane wydarzenie

 • 18.04.2021 (ND) 20:00
  Opowieść o bocianach
  Z cyklu „Wieczorynki z podziemnego miasta”
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
Zobacz także
 • Grafika obiektu: W koronach, pod korzeniami. Wykład o drzewachfilmy
  W koronach, pod korzeniami. Wykład o drzewach
  Wprowadzenie do cyklu „Wieczorynki z podziemnego miasta”