„Nie robię tego dla nich”. O lesbijskich separatyzmach i przemocy asymilacji
Spotkanie z Lilianą Piskorską i Eweliną Jarosz towarzyszące wystawie Spojrzenia

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

„Czym jest lesbijka? Lesbijka jest skumulowaną do momentu eksplozji wściekłością wszystkich kobiet. Jest kobietą, która często począwszy od bardzo wczesnego wieku działa w zgodzie ze swym wewnętrznym przymusem do bycia bardziej kompletną i wolną ludzką istotą niż pozwala jej na to społeczeństwo. Wraz z upływem lat, jej potrzeby i działania wpędzają ją w bolesny konflikt z ludźmi, sytuacjami, akceptowanymi sposobami myślenia, czucia i zachowania, aż doprowadzona zostaje do stanu ciągłej wojny ze wszystkim wokół niej i zazwyczaj z samą sobą”.

The Woman Identified Woman BY RADICALESBIANS, 1970

Prace Liliany Piskorskiej pokazywane na wystawie Spojrzenia 2019 staną się okazją do rozmowy na temat separatyzmu lesbijskiego i radykalnego feminizmu jako przestrzeni społecznego eksperymentu w czasach, które zmuszają słabszych do asymilacji i oddawania przemocy. Będziemy mówić o ciemnych stronach procesów emancypujących się wspólnot, o wyjściu z wąskich środowiskowych kręgów na ulice i sytuacjach, w których gniew, agresja, wściekłość, frustracja i wreszcie bezsilność odzierane są z piór języka dyplomatycznego.

Tematem spotkania stanie się również lesbijskie contiuum w polskim polu sztuki, polityczności lesbijskiej tożsamości, potrzeba rewizji historycznej kanonu tekstów kłirowo-lesbijskich oraz możliwe scenariusze przyszłości w kontekście wzbierającej fali prawicowych narracji w polskim społeczeństwie.


Ewelina Jarosz, Liliana Piskorska

dr Ewelina Jarosz — historyczka i krytyczka sztuki, wykładowczyni w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW oraz na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, performerka, autorka tekstów krytycznych dla Magazynu RTV, Kultury u Podstaw, Czasu Kultury, Fragile, Femki. Autorka artykułów naukowych oraz publicystycznych na temat nieheteronormatywnych artystek amerykańskich i polskich.
Liliana Piskorska (1988) — artystka wizualna, doktora sztuk pięknych, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2013 roku członkini Grupy nad Wisłą. Jej prace pokazywane były na ponad 90 wystawach grupowych i indywidualnych w Polsce i za granicą, oraz w mediach, m.in. w TVP Kultura, Arte TV, CBS Canada. Laureatka Forecast Forum w berlińskim Haus der Kulturen der Welt w 2017 roku. W jej działaniach widoczna jest perspektywa feministyczno-queerowa, feministyczno-anarchistyczna i posthumanistyczna. Działa analitycznie, odnosząc się do kontekstu oraz specyfiki społeczno-kulturowego krajobrazu Polski. Przejawia ciągłe zainteresowanie wytwarzaniem alternatywy wobec heteronormy. więcej info na stronie: lilianapiskorska.com

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 18.05 – 30.06.2019
  Spojrzenia 2019
  Nagroda Deutsche Bank

  Spojrzenia to najważniejszy w Polsce konkurs kierowany do młodych, ale obecnych już na polskiej scenie artystycznej twórców. Organizowany nieprzerwanie od 2003 roku — co dwa lata — pokazuje najciekawsze występujące na tej scenie zjawiska. 

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
 • mediateka / audio
  Spojrzenia 2019 - Nagroda Deutsche Bank
  „Nie robię tego dla nich”. O lesbijskich separatyzmach i przemocy asymilacji. Spotkanie z Lilianą Piskorską i Eweliną Jarosz
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 17.10 (ND) 11:00
  Zimna rewolucja
  Spacer po Eisenhüttenstadt z Martinem Maleschką
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 17.10 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania na żywo
  (godz. 12.15 i 13.15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • zdjęcie przedstawiające abstrakcyjne rzeźby. Na szarym tle owalny stojak, na nim trzy małe rzeźby o obłych kształtach w kolorze jasnobłękitnym i jasnoszarym. Rzeźby przypominają drzewa rysowane ręką dziecka: korony drzew jak kulki, pnie jak patyczki.
  17.10 (ND) 12:30
  Opis przyrody — kolorowy happening
  Warsztaty rodzinne (godz. 12.30 i 15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 20.10 (ŚR) 17:00
  Koniec świata
  Dyskusja o niepokoju i wątkach apokaliptycznych w sztuce
  Faktyczny Dom KulturyFaktyczny Dom Kultury
 • 24.10 (ND) 23:59
  Sztuka edukacji. Przyroda i sztuka — ekosystem przyszłości
  Zgłoś projekt
  OnlineOnline
 • Zdjęcie przedstawiające widok wystawy. Osoba odwrócona tyłem do obiektywu patrzy na zdjęcia wiszące w dużej ramie. Obok zdjęć wiszą liternicze plakaty wystawy z 1987 roku
  27.10 (ŚR) 18:00
  Hege Lønne. Mistrzyni minimalizmu
  Oprowadzanie autorskie Tomasza Fudali
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta