Modernizacja architektury: materiał, konstrukcja i polityka
Oprowadzanie online Adama Przywary po wystawie Moniki Sosnowskiej
Facebook Zachęty
wstęp wolny
LIVE STREAM NA FACEBOOKU ZACHĘTY
Architektura modernizmu powszechnie utożsamiana jest z formalnymi i funkcjonalnymi rozwiązaniami wprowadzanymi w ikonicznych realizacjach awangardowych architektów XX wieku. Modernizacja w architekturze była jednak zjawiskiem znacznie bardziej wielowątkowym i niejednorodnym. Przemiany, którym poddana była architektura minionego wieku, dotknęły bowiem nie tylko formę budynków, ale także dyscyplinę architektury, wraz z jej znaczeniem dla polityki i ekonomii. Ta bogata i mniej dyskutowana historia nowoczesności w architekturze stanowić będzie tło dla oprowadzania Adama Przywary po wystawie Moniki Sosnowskiej. Oprowadzanie przybliży uczestnikom architektoniczne i historyczne odniesienia rzeźb artystki, aby zastanowić się na nad zawartym w nich obrazem nowoczesności. Obok znanych postaci architektów zostaną zatem przywołani inżynierowie i robotnicy, a projektowanie nowoczesnej formy budynku skontrastowane z inżynierią i ekonomią materiałów, z których budynki te były budowane.
Adam Przywara jest doktorantem w Manchester Architecture Research Group na Uniwersytecie Manchesteru. Jego projekt doktorski dotyczy ekonomii i znaczenia ruin, gruzów i materiałów budowlanych w odbudowie Warszawy lat 1945–1949. W szerszej perspektywie jego zainteresowania naukowe koncentrują się na historii budownictwa i materialności architektury w kontekście wojen i zmian politycznych w XX wieku. Był współkuratorem wystawy Do zobaczenia po rewolucji! w Galerii Arsenał w Białymstoku; rezydentem Bauhaus Lab 2018 w Dessau; asystentem przy wystawie documenta 14 w Atenach i Kassel, a także organizotorem warszawskiego BETON Film Festival. O architekturze i sztukach wizualnych na stałe pisze m.in. dla magazynu SZUM i NN6T.
-
24.07 – 25.10.2020Monika Sosnowska
Wystawa Moniki Sosnowskiej to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja organizowana w Polsce, przygotowana specjalnie dla Zachęty. Składa się ze starszych prac wybranych z obszernego dorobku artystki oraz z ostatnich dzieł o nowych tropach i inspiracjach.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta