Kazimierz Urbański. Co warto dziś wiedzieć o jego filmach.
Wykład filmowy Hanny Margolis

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

Wykład można traktować jako odrębne wydarzenie,  jednak przede wszystkim został on pomyślany przez autorkę jako przewodnik po wystawie Czerwień zalewa kadr. Kazimierz Urbański. Można go określić jako wizualny, przyjmujący zasadę „minimum słów, maksimum obrazu” (w większości przypadków obraz ten będzie udźwiękowiony).

Celem wykładu jest odkrycie artysty Kazimierza Urbańskiego — zarówno dla tych, którzy go znają jako  reżysera filmów, głównie animowanych, jak i dla tych, którzy nie znają go w ogóle. Autorka zapozna słuchaczy z nieznaną dotąd i nigdy nie rozpowszechnianą twórczością filmową Urbańskiego, ukrytą i rozproszoną w różnych archiwach. Są to wyjątkowe w historii polskiej kultury eksperymentalne filmy żywej akcji, będące na bardzo wysokim poziomie i artystycznym, i profesjonalnym (co rzadko cechuje niskobudżetowe filmy artystów), a także eksperymenty kinoplastyczne na taśmie filmowej. Wystawa  Czerwień zalewa kadr stała się pretekstem do digitalizacji i rekonstrukcji cyfrowej dorobku filmowego Urbańskiego. Dzięki temu ma on szansę stać się szeroko dostępny. Wykład scali ten zadziwiający i wyjątkowo spójny dorobek, ukaże jego kontekst artystyczny  i historyczny — zarówno polski, jak i międzynarodowy.

Hanna Margolis — historyczka sztuki i krytyczka filmowa, także autorka filmów animowanych. Badaczka polskiego filmu animowanego, autorka wielu publikacji naukowych z tej dziedziny. W Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego pracuje nad dysertacją doktorską dotyczącą filmów animowanych kobiet w polskiej kinematografii. Jako ekspertka i programerka współpracuje z instytucjami i festiwalami filmowymi w Polsce i za granicą.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 18.06 – 25.08.2019
    Czerwień zalewa kadr
    Kazimierz Urbański

    Eksperymentator w dziedzinie technik kinematograficznych i pionier edukacji filmowej, pomysłodawca i założyciel Pracowni Rysunku Filmowego krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1957–1972) — pierwszej tego typu placówki na świecie kształcącej w kierunku animacji w ramach wyższej uczelni artystycznej.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • Małe ceramiczne gwiazdki w szarym kolorze rozsypane na białym tle
    09.05 (CZW) 15:30
    Gwiazdą w mur
    Warsztaty dla licealistów z Pawłem Olszczyńskim
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 09.05 (CZW) 18:00
    Życie obiektów
    Pokaz filmu „The Heat Treatment” oraz dyskusja z udziałem Moniki Stobieckiej, Michaliny Sobierajskiej i Jakuba Depczyńskiego
    Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
  • kolorowe zdjęcie; kadr otwartych białych drzwi na sali wystawowej, za drzwiami monumentalna metalowa instalacja ze zespawanych elementów w kolorach żółtym, niebieskim, czerwonym i zielonym układających się w geometryczne struktury
    10.05 (PT) 17:00
    Zachęta miga!
    Oprowadzanie na wystawie „Datament” w polskim języku migowym
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • ALT: kolorowe zdjęcie; bliski kadr, monumentalna metalowa instalacja ze zespawanych elementów w kolorach żółtym, niebieskim, czerwonym i zielonym układających się w geometryczne struktury.
    11.05 (SOB) 12:30
    Sztuka dostępna
    Spotkanie dla osób niewidomych i słabowidzących na wystawie „Datament”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Kadr z filmy Sploty
    11.05 (SOB) 13:00
    Sploty
    PRZEDPREMIEROWY POKAZ FILMU | SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ WOJTYNĄ-DROUET
    Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
  • Fragment mozaiki oświetlonej słońcem
    12.05 (ND) 13:00
    Wizyta w rodzinnej pracowni Grześkiewiczów
    Oprowadzanie Doroty Grześkiewicz
    Pracownia Grześkiewiczów, ul. Zachodnia 13, ŁomiankiPracownia Grześkiewiczów, ul. Zachodnia 13, Łomianki
  • Grafika promocyjna
    18.05 (SOB) 22:00
    Tour Głuchych w Noc Muzeów
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta