Franek Warzywa & Młody Budda
Napad na Zachętę

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

czas trwania: ok. 30 min
miejsce: plac Małachowskiego
bilety: wstęp wolny

Franek Warzywa & Młody Budda znów wkraczają na przestępczą ścieżkę. Co zrabują tym razem? I o co im chodzi z tą ciągłą agresją?

„Chciałbym, żeby ludzie jedli więcej warzyw 
Lepiej kupić je niż kupować obrazy
Chciałbym, żeby ludzie byli uśmiechnięci
Ciężko to osiągnąć, chodząc do galerii”.
 

Tak śpiewa Franek w piosence „Nazywam się Franek”. Czy tym razem będzie okazja do tego, by uśmiechnąć się w galerii? Taką mamy nadzieję! Nie zabraknie największych hitów duetu, emocji i niespodzianek. Wydarzenie jest adresowane do każdego, a w szczególności do miłośników zdrowego stylu życia!

Franek Warzywa & Młody Budda – jedzenie warzyw, chodzenie do szkoły, życie pozaziemskie i zdrowy styl życia. Franek Warzywa śpiewa, a Młody Budda gra muzyczkę. Razem tworzą duet, który nie zamyka się w obrębie jednego gatunku. Hip hop, postpunk, techno – każdy znajdzie tu coś dla siebie pod warunkiem, że jest entuzjastą dobrej zabawy, bo tej nigdy nie brakuje. Inspiracje: Feel, Trujące Kwiaty, MF DOom, Pinkpantheress, Kizo, Kero Kero Bonito, Papa Dance.


więcej o programie: 

Niepokój przychodzi o zmierzchu. Działania
Refleksje na temat kondycji świata – w tym także nasze lęki, obawy i nadzieje – wpływają na decyzje artystek i artystów o podjęciu działań kolektywnych, niematerialnych czy redefiniowaniu gatunków. Praca z ciałem, wychodzenie w teren, improwizacja, praktyki pisania, poruszanie się na styku sztuki i aktywizmu to manifestacja wrażliwości, ale i próba tworzenia nowych scenariuszy bycia razem, nowych języków i szukania nowych narzędzi do opisywania rzeczywistości. 

Program działań stanowiący część wystawy „Niepokój przychodzi o zmierzchu” ukazuje różnorodne praktyki i strategie artystyczne, które wymykają się tradycyjnym formom wystawienniczym, takie jak działania postartystyczne, aktywistyczne, opiekuńcze, wspólnotowe, prace choreograficzne, performans czy poezja. Będą się one odbywały w czwartki i weekendy na placu Małachowskiego i w holu głównym galerii, a ich celem ma być tworzenie przestrzeni spotkań i budowania nowych sojuszy. Adrianne Maree Brown, aktywistka, pisarka i doula, konstatowała: „Wierzę, że wszystko co organizujemy, to science fiction – w ten sposób kształtujemy przyszłość, za którą tęsknimy, a której jeszcze nie doświadczyliśmy”.

W programie wezmą udział m.in.:
Julia Dorobińska, Barbara Gryka, Nadia Markiewicz, Franek Warzywa & Młody Budda, Ada Rączka, Taras Gembik, X-files, Zuzanna Bartoszek, Weronika Zalewska, Mary Szydłowska, Wiktoria, Justyna Górowska & Zeynab Gueye, Bożna Wydrowska, Sara Kukier, Ola Tubielewicz, Biuro Praktyk Postartystycznych, Yulia Krivich, Marta Romankiv, Alicja Czyczel, Daniel Kotowski, Patryk Różycki, Mateusz Kowalczyk i in. 

kuratorki: Weronika Zalewska, Magdalena Komornicka
szczegółowy kalendarz wydarzeń już wkrótce na zacheta.art.pl

Wydarzenie współfinansowane ze środków m.st. Warszawy:
warszawa

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 16.07 – 16.10.2022
  Niepokój przychodzi o zmierzchu

  Wystawa jest nie tylko obszerną prezentacją młodej polskiej sztuki, ale przede wszystkim opowieścią o niepokojach, emocjach i tkwiącym w nich potencjale zmiany. Formą nawiązuje wprawdzie do tradycyjnie rozumianego przeglądu aktualnej sztuki, jednak nie koncentruje się na mapowaniu zjawisk, tendencji i najważniejszych postaw oraz nie wskazuje kluczowych aktorów i aktorek sceny artystycznej. Zwraca uwagę na pokoleniową wrażliwość i różne sposoby reagowania na napięcia i zmiany. Jest wreszcie szukaniem tego, co wspólne, a nie prezentacją indywidualności czy oryginalnych postaw.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Plakat teatralny
  29.01 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Widok wystawy, rysunki w ramach eksponowane na zielonych ścianach. W tle zwiedzająca w różowym swetrze,
  04.02 (SOB) 17:00
  Saturday Artwalk
  Kulisiewicz. Succinct Beauty
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie, sylwatka artysty na tle białej ściany w galerii.
  05.02 (ND) 12:15
  Stasys Eidrigevičius !Reakcje
  Oprowadzanie kuratorsko-autorskie po wystawie
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta