Bajka o normalności
Performans

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Normalność „jako wyznacznik dobra, prawdy i zdrowia, [który] określa również status i wartość ludzi we współczesnym świecie”.

[z książki Rosemarie Garland-Thomson Gapienie się, czyli o tym, jak patrzymy i jak pokazujemy siebie innym]

Performans Bajka o normalności odnosi się do tematu pokazu prac z kolekcji Zachęty Społecznie stosowne, statystycznie przeciętne, naukowo zdrowe, osobiście pożądane…, który porusza problematykę modelu „przeciętnego człowieka” i biowładzy. W dzisiejszych czasach wielu z nas doświadcza różnego rodzaju opresji społecznej. Stara się dopasować do norm lub wyraża protest przeciwko nim. Dla każdego też norma jest inna. Człowiek mieszczący się w wyznaczonych społecznie normach, uprzywilejowany, często pozostaje nieświadomy swojej pozycji. Performans opowiada o banalnej codzienności ludzkiej, w której nie widzimy albo widzimy.

wydarzenie tłumaczone na polski język migowy

udział wezmą: Nadia Markiewicz, Jan Możdżyński, Liliana Zeic (Piskorska)
kurator: Daniel Kotowski
tłumaczka: Irena Piecha

Nadia Markiewicz — absolwentka Pracowni Działań Przestrzennych prof. Mirosława Bałki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiowała również na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła staż w Studio of Performance na FAVU w Brnie prowadzonym przez Julie Bénę i Jakuba Jansę. Laureatka nagrody Europe Beyond Access przyznanej przez Zachętę — Narodową Galerię Sztuki i British Council. Podejmuje temat tożsamości, reprezentacji, emancypacji w kontekście niepełnosprawności i rozrywki poprzez instalacje, wideo oraz działania performatywne.

Jan Możdżyński — mieszka i pracuje w Warszawie, gdzie w 2018 ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. W swojej twórczości porusza ważne dla niego tematy związane z tożsamością płciową, płcią kulturową oraz stygmatyzacją związaną z preferencjami seksualnymi. Jako aktywny uczestnik społeczności BDSM widzi wiele związków między feminizmem i prawami mniejszości seksualnych. W swoich pracach stara się uchwycić sytuacje związane z odgrywaniem ról, dezintegrować to, co tradycyjnie rozumiane jest jako męskie i kobiece. Uprawia też boks i prowadzi zajęcie bokserskie dla znajomych. Brał udział w kilku ważnych wystawach zbiorowych m.in. Festiwal Pomada, wystawa finalistów konkursu APH 2018, wystawa główna Bielskiej Jesieni 2019, Festiwal Warszawa w Budowie Pomnikomania.

Liliana Zeic (dawniej Liliana Piskorska) — artystka wizualna, doktora sztuk pięknych. W swojej twórczości czerpie z perspektywy feministyczno-queerowej, by tworzyć m.in. instalacje, obiekty, wideo, fotografie i teksty. Finalistka Forecast Forum w Haus der Kulturen der Welt w Berlinie w 2017 roku. Laureatka nagrody publiczności: Spojrzenia 2019: Nagroda Deutsche Bank. Laureatka OP YOUNG 2020, w tym samym roku nominowana do nagrody WARTO. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych (m.in. Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Współczesne Wrocław, Galeria Miejska Arsenał).

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 12.06 – 22.08.2021
    Żywe magazyny: Społecznie stosowne, osobiście pożądane...

    Najnowsza odsłona pokazu z cyklu Żywe magazyny powstała jako efekt poszukiwania w pracach z kolekcji Zachęty reakcji na doświadczenie presji społecznej. Wybór dzieł ukazuje trudności, jakie prowokuje system, w którym obowiązuje model „przeciętnego człowieka”, zwracając przy tym uwagę na problem biowładzy, czyli mechanizmy władzy nad ciałem, ludźmi lub nad sobą samym.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
  • mediateka / foldery / teksty
    Jan Możdżyński
    Archiwa wierszy
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 26.11 (WT) 18:00
    Spiskowcy wyobraźni. Surrealizm
    Spotkanie z Agnieszką Taborską
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 27.11 (ŚR) 17:30
    Spotkanie sieciujące | Networking meeting | MIGRART.WAW.PL
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 29.11 (PT) 18:00
    Puste miejsce po radości
    Oprowadzanie autorskie Małgorzaty Niedzielko
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • Kalendarz adwentowy
    Warsztaty z cyklu Co robi artyst(k)a? dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 30.11 (SOB) 12:00
    Upcykling — Naczynie z przymiotnikiem
    Warsztaty dla dorosłych
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 30.11 (SOB) 12:15
    Saturday ArtWalk
    Guided tour in English
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 01.12 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 01.12 (ND) 12:30
    Kalendarz adwentowy
    Warsztaty rodzinne (godz. 12:30 i 15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta