Edukacja

Sztuka edukacji
Uczymy się od was

Sztuka edukacji to cykl dorocznych konferencji metodologicznych, dotyczących szeroko pojętej kultury i działań społecznych w programach nauczania oraz możliwości współpracy między szkołami a publicznymi i niepublicznymi instytucjami kultury (m.in. samorządowymi instytucjami kultury czy organizacjami pozarządowymi) przy tworzeniu projektów edukacyjnych. Pierwsza z nich odbyła się w 2013 roku.  

Konferencja znowu wyrusza w trasę po Polsce. Wcześniej miała swoje odsłony m.in. w Białymstoku, Zielonej Górze, Kielcach, Radziejowicach, Bytomiu i Bydgoszczy. Tym razem w jej ramach chcemy zainicjować kilkuletni cykl Uczymy się od Was. Zamierzamy stworzyć mapę ważnych, ciekawych projektów edukacyjnych, które powstają w całym kraju. Sztuka edukacji to przede wszystkim spotkania osób w praktyce zajmujących się edukacją kulturalną dzieci i młodzieży, zarówno formalną, jak i nieformalną. Biorą w nich udział nauczyciele_ki, pedagodzy_gożki, edukatorzy_torki, animatorzy_torki i artyści_stki. Stwarzamy przestrzeń do rozmów, dyskusji i wymiany doświadczeń. Obecnie wiodącą tematyką będą uwarunkowania lokalne, praca w kontekście konkretnych miejsc i wyzwań, jakie te uwarunkowania stawiają przed osobami edukującymi. Inspirujemy się wzajemnie i budujemy sieci kontaktów, konferencje te są bowiem świetną okazją do nawiązania relacji, które mogą stać się początkiem wspólnych projektów, oraz do propagowania idei, że kultura jest niezbędnym narzędziem umożliwiającym funkcjonowanie w społeczeństwie. 

W tym roku zamierzamy odwiedzić: 
Szczecin, Gdańsk, Elbląg oraz (jednocześnie) Słupsk, Ustkę i Koszalin. 


Sztuka edukacji – Uczymy się od was
Szczecin 

Inspiracją dla pobytu w Szczecinie stał się fikcyjny Niemiecki Dom Kultury im. Przyjaźni Polsko-Niemieckiej, opisywany w powieści Artura Daniela-Liskowackiego Eine kleine jako stworzony w latach tużpowojennych. W konsekwencji II wojny światowej Niemcy stali się na ziemiach zachodniopomorskich mniejszością narodową. W latach 1948–1952 w Szczecinie istniała niemiecka organizacja antyfaszystowska – Blok Demokratyczny „Antifa”. W latach 1950–1964 funkcjonowała szkoła podstawowa z niemieckim językiem nauczania. W 1953 roku rzeczywiście otwarto Dom Kultury Związków Zawodowych im. Przyjaźni Polsko-Niemieckiej. W 1960 roku zmieniono jego nazwę na Dom Kultury Mniejszości Narodowych – oprócz Niemców spotykali się w nim także Ukraińcy, Grecy i Macedończycy. Placówka ta funkcjonowała do roku 1964.  

Innym trudnymi momentami dla miasta, oprócz radykalnej wymiany ludności, były z pewnością zmienne losy Stoczni Szczecińskiej: od niemieckich korzeni przemysłu stoczniowego w mieście, poprzez strajki (1970), w których zginęło wiele osób, walkę o ich upamiętnienie, po prywatyzację, likwidację i próby powołania jej na nowo.  

Czy te zmiany uwrażliwiły szczecinian na złożone problemy wielokulturowości? Czy niełatwa historia miasta ma dziś jakikolwiek wpływ na specyfikę edukacji kulturalnej w Szczecinie? Czy w tej chwili mieszkańcy miasta mierzą się z zupełnie nowymi wyzwaniami?

> wydarzenie na Facebooku
> strona konferencji


> Zapisz się na konferencję

Program „Własne Pokoje”
  • Program „Własne Pokoje”
    Program „Własne Pokoje”
  • 07.04 – 09.04.2025
    Sztuka Edukacji. Uczymy się od was
    Konferencja dla osób edukatorskich
    SzczecinSzczecin