Edukacja

Warsztaty dla wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rudzienku

  • termin realizacji: marzec — grudzień 2017

W Pawilonie Polskim na 57 Biennale Sztuki w Wenecji  prezentowany jest projekt Mały Przegląd autorstwa amerykańskiej artystki Sharon Lockhart. Autorka odwołuje się do koncepcji pedagogicznych Janusza Korczaka, a projekt jest efektem kilkuletniej współpracy z wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rudzienku. Zdjęcia oraz film prezentowane w Pawilonie powstały w następstwie serii warsztatów, które Lockhart zorganizowała dla dziewczynek z Ośrodka. Warsztaty nie tylko przybliżyły uczestniczkom różne dziedziny sztuki, ale także pozwoliły nabrać otwartości i pewności siebie, co może pomóc im w walce z problemami, z jakimi mierzą się na co dzień.

Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki podtrzymuje współpracę z Ośrodkiem, zapraszając do niej również inne warszawskie instytucje. Dziewczyny z Rudzienka przyjeżdżają do Warszawy na warsztaty raz lub dwa razy w miesiącu. Program będzie kontynuowany przez cały 2017 rok i mamy nadzieję, że stanie się on początkiem stałej współpracy instytucji kultury z Ośrodkiem.

Pierwszy semestr zajęć (marzec — czerwiec 2017) to regularne warsztaty związane ze sztuką współczesną, prowadzone przez edukatorów Zachęty w oparciu o aktualne wystawy, oraz warsztaty teatralne przygotowane przez Stowarzyszenie Pedagogów Teatru. Dodatkowo w pierwszym semestrze odbyły się warsztaty fotograficzne oraz hip-hopowe we współpracy ze Służewskim Domem Kultury, warsztaty o Januszu Korczaku we współpracy z Domem Spotkań z Historią i warsztaty o sztuce współczesnej we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.


Nasi dotychczasowi partnerzy:
Dom Spotkań z Historią, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Służewski Dom Kultury, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru


Zapraszamy do współpracy wszystkie zainteresowane instytucje. Więcej informacji: , +48 22 556 96 96

Prowadzący zajęcia: Sara Herczyńska, Marcin Matuszewski, Anna Owsiany, Katarzyna Piskorz, Agnieszka Szostakiewicz, Zuzanna Zasacka (Zachęta), Dorota Ogrodzka, Karolina Pluta (Stowarzyszenie Pedagogów Teatru), Joanna Kinowska, Jan Wałdoń (Służewski Dom Kultury), Katarzyna Witt (Muzeum Sztuki Nowoczesnej)

Koordynacja: Karolina Iwańczyk

Projekt realizowany przez Zachętę — Narodową Galerię Sztuki we współpracy z Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii w Zielonce (Internat Rudzienko)


48/59
Materiały dodatkowe
wszystkie
  • Grafika obiektu: Warsztaty dla wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rudzienku
    mediateka / galeria zdjęć
    Warsztaty dla wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rudzienku