Edukacja

Konferencja

Sztuka edukacji. Fotografie w działaniu

  • :

Sztuka edukacji to cykl dorocznych konferencji dotyczących szeroko pojętej kultury w programach nauczania oraz możliwości współpracy między szkołą a publicznymi i niepublicznymi instytucjami kultury (m.in. samorządowymi instytucjami kultury czy organizacjami pozarządowymi) przy tworzeniu projektów edukacyjnych.

Sztuka edukacji to spotkania praktyków zajmujących się edukacją kulturalną dzieci i młodzieży — zarówno formalną, jak i nieformalną. Biorą w nich udział nauczyciele, pedagodzy, edukatorzy, animatorzy i artyści. Stwarzamy przestrzeń do rozmów, dyskusji i wymiany doświadczeń. Wspólnie szukamy miejsca dla kultury i sztuki w szkole oraz zastanawiamy się, jak możemy się uzupełniać. Poprzez prezentację dobrych praktyk wskazujemy wartości wynikające ze współpracy między środowiskami przy realizacji projektów. Inspirujemy i budujemy sieci kontaktów. Konferencje są bowiem świetną okazją do nawiązania relacji, które mogą stać się początkiem wspólnych projektów, oraz do propagowania idei, że kultura jest niezbędnym narzędziem, by funkcjonować w społeczeństwie.

Konferencja Sztuka edukacji. Fotografie w działaniu odbyła się ONLINE w dniach 26–28 listopada 2020 roku. Tym razem przyglądaliśmy się projektom edukacyjnym opartym na fotografii, przyczyniającym się do kształtowania świadomych odbiorców mediów i krytycznego podejścia do publikowanych treści.

Nagrania wideo z paneli dyskusyjnych, wykładu i webinarów dostępne są na stronie konferencji: sztukaedukacji.zacheta.art.pl/

Wszystkie wyłonione w otwartym konkursie projekty, zaprezentowane podczas paneli tematycznych przez nauczycieli/ki, edukatorów/ki oraz animatorów/ki uczą uważnego patrzenia na fotografię. Zwracają również uwagę na jej rolę w poznawaniu swoich korzeni, lokalnych historii oraz najbliższej okolicy. Pokazują, w jaki sposób fotografia może stać się narzędziem do badania współczesności, z jej blaskami i ciemnymi stronami, oraz w jaki sposób wykorzystać ją w nauczaniu różnych przedmiotów szkolnych, nie tylko humanistycznych. 

Zapraszamy również do wysłuchania wykładu dziennikarza Wojciecha Cieśli pt. Fact-checking i narzędzia OSINT, czyli jak nie dać się nabrać w sieci, obejrzenia nagrań z webinarów oraz spotkania, fotografkami (Karolina Gembara, Karolina Jonderko, Zofia Krawiec) i fotografem (Rafał Milach), którzy opowiadali o swoich projektach poruszających tematy społeczne.


organizator: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
współorganizatorzy: Muzeum Fotografii w Krakowie i Fundacja Powiększenie
partnerzy: Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Wydział Sztuki – Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


40/59