Edukacja
Prinz Gholam
- terminy: wtorek–piątek, od godziny 12
- czas trwania: około 90 min
- koszt: 10 zł od ucznia, opiekunowie grupy darmowo
- limit uczestników: do 30 osób
- informacje i zapisy: informacja@zacheta.art.pl, +48 22 556 96 51
Prinz Gholam to nazwiska dwóch artystów: Wolfganga Prinza i Michela Gholama, działających w duecie od 2001 roku. Pochodzą z różnych kultur — niemieckiej (Prinz) i libańskiej (Gholam) — nie są jednak przywiązani do kontekstu narodowego. W swoich pracach i działaniach wykorzystują swobodnie — w poczuciu wolności — wielokulturowe wątki z różnych przestrzeni i czasów. Od początku wspólnej praktyki posługują się performansem, choreografią realizowaną w obecności widzów lub dokamerowo — w postaci fotografii i zapisu filmowego utrwalającego efemeryczne zdarzenia. Tworzą unikatowe, wielkoformatowe rysunki, małe obiekty rzeźbiarskie z kamieni oraz charakterystyczne maski, do których powstania przyczyniła się pandemia 2020 roku.
Co kryje się pod maską?
Warsztaty dla przedszkoli
Na wystawie Prinz Gholam zapoznamy się z pracami artystów, którzy w swoich performansach korzystają z masek. Porozmawiamy o funkcji masek, czy metaforycznie nosimy je w swoim codziennym życiu i jeśli tak, to w jakich sytuacjach. Na warsztatach zastanowimy się, czy można odwrócić proces ukrywania się pod maską i stworzyć obiekt, który pokazuje na zewnątrz, to co jest dla nas w środku ważne. Wykonamy obiekty w kształcie masek ukazujące nasze wartości i rzeczy, na których nam najbardziej zależy. Pracujemy techniką kolażu, wycinając słowa z gazet i układając je w kształt naszej twarzy.
Czym jest rysunek? Poznaj techniki i narzędzia rysunkowe
Warsztaty dla szkół podstawowych
Dzieła sztuki wykonywane są często z drogich materiałów, dlatego rysunki mogą stanowić ich tańszą, próbną wersję. Czasami jednak artyści wykorzystują narzędzia rysunkowe do tworzenia równorzędnych prac artystycznych. Takie też dzieła będziemy oglądać na wystawie poświęconej twórczości berlińskiego duetu Prinz Gholam. Zainspirujemy się ich wielkoformatowymi rysunkami i poznamy różne techniki rysunkowe, a także wypróbujemy niecodzienne narzędzia, przy pomocy których stworzymy swoje prace. Na warsztatach dowiemy się czym jest sangwina i jakie właściwości ma węgiel drzewny. Sprawdzimy jak wiele efektów można osiągnąć wykorzystując najbardziej popularne techniki, jak i te mniej znane rozwiązania.
Atlas gestów
Warsztaty dla młodzieży licealnej
Od ponad dwudziestu lat duet artystyczny Prinz Gholam tworzy bibliotekę gestów będących częścią naszego wspólnego kapitału kulturowego. Wspólnie zapoznamy się z wynikiem ich badania i zaczniemy głębiej zastanawiać się nad obecnością konkretnych gestów w innych kontekstach, kulturach i przedstawieniach w sztuce. Podejmiemy próbę stworzenia atlasu ikonograficznego gestów dłoni. Pierwszą część warsztatu poświęcimy na pracę archiwalno-badawczą i poszukamy gestów w źródłach: zarówno w tych papierowych, jak i w internetowych bazach ikonograficznych. Przechodząc przez reprezentacje gestów triumfalnych, modlitewnych, sakralnych i symbolicznych wybierzemy te, które stały się bardziej bądź mniej ponadczasowe i „ikoniczne”. Następnie za pomocą aparatów natychmiastowych uwiecznimy wybrane gesty i stworzymy ich wspólny atlas.