Edukacja

Szkolenie dla nauczycieli z Warszawy

Patrzeć, żeby widzieć. Sztuka dawna i współczesna

  • termin: raz w miesiącu, w poniedziałki, godz. 17–20 (w roku szkolnym 2016/2017)
  • miejsce: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
  • zasady uczestnictwa: obowiązują zapisy poprzez formularz na stronie wcies.edu.pl (liczba miejsc ograniczona)
  • informacji udziela: Anna Zdzieborska (dział edukacji Zachęty), tel. 22 556 96 42, a.zdzieborska@zacheta.art.pl

Zapisy

Sztuka zachodnia zawsze była „wzrokocentryczna”. Spojrzenie, zarówno to przedstawione na płótnie, jak i samego twórcy, znajdowało się w samym centrum tworzenia. Wiemy już jednak od dawna, że samo spojrzenie także jest uczone – jak i co ma widzieć. Jest obarczone przesądami, zhierarchizowane, zdeterminowane przez epokę i otoczenie.

Chcemy więc zadać pytanie o to, jak patrzeć na sztukę, żeby zobaczyć nie tylko to, co dzieło miało nam pokazać, ale także to, co miało skrywać, czego nie widać na pierwszy rzut oka lub co miało pozostawać w sferze niewidzialnego. Jak do kwestii percepcji podchodzą artyści współcześni i w jaki sposób starają się ją zanegować? Co i jak widzą? Zastanowimy się też nad miejscem dzieła sztuki, wykreowanym przez spojrzenie widza przechadzającego się w przestrzeni muzealnej, i nad statusem kobiecego podmiotu – kobieta odzyskała bowiem prawo do patrzenia. Skupimy się na detalu i jego znaczeniu w percepcji dzieła sztuki, odwołując się nie tylko do sztuki dawnej, ale także najnowszej, zwłaszcza fotografii. Zbadamy również znaczenie sztuki w filmie oraz filmu dla sztuki, z naciskiem na subiektywność spojrzeń twórców filmowych i ich wpływ na kształtowanie się spojrzeń odbiorców. Nasze pytanie przewodnie brzmi: jak patrzeć, żeby widzieć (więcej)?. Przewodnikami w naszych rozważaniach będą nie tylko artyści (między innymi twórcy prac prezentowanych na wystawach w Zachęcie), ale także znakomici teoretycy sztuki, jak Daniel Arras, Georges Didi-Hubermann, Mieke Bal czy Arthur Danto.

Szkolenie, obejmujące 28 godzin lekcyjnych, zostało przygotowane z myślą o nauczycielach języka polskiego, filozofii, historii sztuki oraz wiedzy o kulturze, uczących w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Warszawie. Zapraszamy również innych nauczycieli chcących poszerzyć swoją wiedzę o sztuce dawnej współczesnej i poszukujących inspiracji do prowadzenia zajęć.

Uczestnicy otrzymają zaświadczenia ukończenia kursu oraz materiały edukacyjne. Spotkania odbywają się w roku szkolnym 2017/2018 raz w miesiącu (w poniedziałki) w godz. 17–20.

Harmonogram spotkań:

  • 2 października
  • 6 listopada
  • 4 grudnia
  • 12 lutego
  • 12 marca
  • 16 kwietnia
  • 21 maja

Prowadzące:
Joanna Falkowska-Kaczor – historyk sztuki, nauczycielka historii sztuki w zespole szkół „Bednarska” w Warszawie, egzaminatorka matury z historii sztuki

dr Monika Murawska — Monika Murawska — absolwentka filozofii i historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, wykładowca Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie.

Koordynacja ze strony Zachęty: Anna Zdzieborska
Koordynacja ze strony WCIES: Beata Zuziak

Organizatorzy: 
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń

 


1/59