Edukacja

Szkolenie dla nauczycieli z Warszawy

O sztuce z artystkami i artystami

  • • termin: raz w miesiącu, w poniedziałki, godz. 17–20 (w roku szkolnym 2021/2022)
  • • miejsce: część spotkań odbędzie się w Zachęcie, część online (w zależności od sytuacji epidemicznej)
  • • zasady uczestnictwa: obowiązują zapisy poprzez formularz na stronie wcies.edu.pl (liczba miejsc ograniczona)
  • • informacji udziela: Anna Zdzieborska (dział edukacji Zachęty), tel. 22 556 96 42, a.zdzieborska@zacheta.art.pl

zapisy: https://kursy.wcies.edu.pl/pl/a/Artysci-dla-edukacji-O-sztuce-z-artystami

Zapraszamy na cykl spotkań z artystami i artystkami, w ramach którego przyjrzymy się potencjałowi „zmiany”, który tkwi w dziełach sztuki. Cykl będzie opierał się na patrzeniu na rzeczywistość/codzienność oczami artystów i artystek, w pracach których zastany świat realny zmienia się i transformuje. Czasami zwykłe przedmioty, „oczywiste rzeczy” stają się obiektami lub aktorami w fantastycznym, nierealnym spektaklu. Czasami codzienność zmienia się w pole walki, a dzieła sztuki przekształcają się w transparenty nawołujące do „zmiany”. Będziemy nawiązywać do naszego sposobu patrzenia na rzeczywistość, gdy ona automatycznie (w czasie pandemii) uległa zawężeniu, a czasami wręcz ograniczyła się do czterech ścian. Otaczające nas przedmioty, chcąc nie chcąc, stały się naszymi przyjaciółmi współdzielącymi z nami izolację. Czy coś da się zmienić?

Szkolenie obejmujące 32 godziny lekcyjne zostało przygotowane z myślą o nauczycielkach i nauczycielach języka polskiego, filozofii, historii sztuki, wiedzy o kulturze, plastyki i zajęć artystycznych, uczących w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w Warszawie. Zapraszamy również innych nauczycieli chcących poszerzyć swoją wiedzę o sztuce współczesnej, poszukujących inspiracji do prowadzenia zajęć.

Uczestnicy otrzymają zaświadczenia ukończenia kursu oraz materiały edukacyjne.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ:

Spotkania odbywają się w roku szkolnym 2021/2022 raz w miesiącu (w poniedziałki) w godz. 17–20 w Zachęcie i online. Spotkania w Zachęcie mogą również zostać przeniesione na online ze względu na sytuację epidemiczną.

Terminy spotkań:

4 października, 8 listopada, 6 grudnia, 17 stycznia, 21 lutego, 14 marca, 11 kwietnia, 16 maja

Artyści:

Piotr Bosacki, Olaf Brzeski, Kuba Dąbrowski, Monika Drożyńska, Cecylia Malik, Gizela Mickiewicz, Joanna Rajkowska, Zbigniew Rogalski

PROWADZĄCA:

Karolina Vyšata — historyczka sztuki, kuratorka, edukatorka, animatorka kultury, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Absolwentka podyplomowych Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kuratorka i realizatorka programów edukacyjnych i wystaw sztuki współczesnej, w latach 2008–2018 związana z Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, gdzie realizowała projekty sztuka24h.edu.pl oraz Otwarta Galeria. Kultura dostępna w Bunkrze Sztuki. Obecnie pracuje w dziale dokumentacji w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki oraz Narodowym Archiwum Cyfrowym. Współpracowała z Muzeum Narodowym w Warszawie i Uniwersytetem Dzieci.

koordynacja ze strony Zachęty: Anna Zdzieborska
koordynacja ze strony WCIES: Beata Zuziak

organizatorzy: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki


27/56