Edukacja
Kurs języka sztuki. Jak odczytywać dzieła sztuki dawnej i współczesnej
- terminy: spotkania odbywają się w roku szkolnym 2016/2017, raz w miesiącu (w poniedziałki) w godz. 17–20
- zgłoszenia: poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń www.wcies.edu.pl
- informacje: Dział Edukacji Zachęty, Anna Zdzieborska, tel. 22 556 96 42, a.zdzieborska@zacheta.art.pl
- uwaga: liczba miejsc ograniczona
Jakie są nasze domy, ulice i place? Pytanie o kształt miasta oraz relacje pomiędzy człowiekiem a architekturą nie dotyczy wyłącznie wąskiej grupy profesjonalistów. Współcześnie kwestie urbanistyczne i architektoniczne stają się przedmiotem zainteresowania aktywistów, artystów, a także zwykłych mieszkańców miast. W tegorocznej edycji kursu chciałybyśmy skupić się na tym rosnącym w popularność temacie. Ponieważ „nic nowego pod słońcem” przyjrzymy się, jak i po co budowano w przeszłości. Opanujemy podstawowy słownik form i funkcji architektury. Zobaczymy wzorce miejskości pojawiające się na przestrzeni wieków oraz ich odbicie w literaturze i sztuce. Zajrzymy do wnętrz mieszkalnych widocznych na dawnych obrazach i spróbujemy zastanowić się, jak rozplanowanie przestrzeni wypływa na jednostkę oraz społeczeństwo. Poświęcimy także jedne zajęcia pamięci oraz temu, jak przestrzeń miasta staje się jej nośnikiem. Teorię będziemy przeplatać zadaniami praktycznymi i dyskusją. W miarę możliwości wykorzystamy przykłady warszawskie, aby zdobytą wiedzę osadzić w lokalnym kontekście. Odniesiemy się również do dzieł zebranych w kolekcji Zachęty oraz wystaw prezentowanych w galerii.
Prowadzenie: Joanna Falkowska-Kaczor i Paula Kaniewska
Szkolenie, obejmujące 24 godziny lekcyjne, zostało przygotowane z myślą o nauczycielach języka polskiego oraz wiedzy o kulturze, uczących w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Warszawie. Zapraszamy również innych nauczycieli warszawskich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o sztuce współczesnej i poszukują inspiracji do prowadzenia zajęć.
Uczestnicy otrzymają zaświadczenia ukończenia kursu oraz materiały edukacyjne.
Harmonogram spotkań:
- 3.10 Jak czytać architekturę? Warsztat
- 24.10 Miasto i urbanistyka
- 21.11 Wizje miasta. Miasto w literaturze i sztuce
- 19.12 Architektura a społeczeństwo
- 16.01 Co we wnętrzu?
- 6.02 Pamięć miejsca
PRZEJDŹ DO FORMULARZA ZAPISÓW
Prowadzące:
Joanna Falkowska-Kaczor – historyk sztuki, nauczycielka historii sztuki w zespole szkół „Bednarska” w Warszawie, egzaminatorka matury z historii sztuki
Paula Kaniewska – studentka Kulturoznawstwa w ramach Kolegium MISH na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest edukatorką oraz przewodniczką w Zachęcie.
Organizatorzy:
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń