Józef Wilkoń ARKa WiLkoniA

08.12.2006 – 21.01.2007 Józef Wilkoń ARKa WiLkoniA

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

kuratorka: Joanna Egit-Pużyńska
projekt ekspozycji: Andrzej Stroka

Wystawa Arka Wilkonia to prezentacja bogatego dorobku Józefa Wilkonia — znanego ilustratora książek, malarza i rzeźbiarza. Obok najważniejszych ilustracji książkowych z dorobku artysty, na wystawie pokazane zostały nieprzeznaczone do druku rysunki wykonane w technikach wodnych oraz wybrane rzeźby z polichromowanego drewna i metalu, począwszy od małych form (ryb i ptaków), po najnowsze prace — duże figury zwierząt. Tytułowe dzieło, monumentalną Arkę, artysta wykonał specjalnie na wystawę w Zachęcie. Jej tytuł odsyła nas do biblijnej opowieści o Arce Noego. Przywołuje metaforę Arki jako wspólnoty uczłowieczonych zwierząt, która rządzi się prawami opartymi na miłości, jako dowód na przymierze twórcy ze światem przyrody. Dzięki nim odkrywamy zmysłowe piękno ukryte w najbardziej naturalnym z materiałów — drewnie. Arka to także sposób na ocalenie dziecięcej wyobraźni i nieprzystającej do naszych czasów wrażliwości.

Wystawa okiem prasy
Recenzje

„To był dosłownie szturm na Zachętę. W sobotę w południe, gdy tylko otwarto drzwi galerii, hol nie był w stanie pomieścić wszystkich chętnycn. Rodzice przyszli z dziećmi, by wziąć udział w mikołajkowej zabawie zorganizowanej na wystawie Józefa Wilkonia. [...]

Ale największą frajdą było to, że tego dnia na wystawie można było wszystkiego dotykać i bawić się do woli. Maluchy zagłaskiwały więc Wilkoniowe drewniane zwierzęta, dosiadały łosia i tura, oglądały książeczki i muzykowały na człekokształtnych trąbitach zwanych przez Wilkonia „trąbonosami" [...]

Ostatnim przystankiem tej wizyty w baśniowym świecie Józefa Wilkonia było oglądanie bożonarodzeniowej szopki jego autorstwa, która przyjechała z parafii na Bielanach i stanęła przed budynkiem Zachęty.

Czy można sobie wymarzyć lepszą świąteczną wystawę?”

Agnieszka Kowalska Dzieci w baśniowym świecie Wilkonia, „Gazeta Wyborcza" 288, 1 1 XII 2006.

„Nieco dalej oglądającego czeka niezwykłe przeżycie: zanurzenie w morskiej toni. Oto przed jego oczyma przepływa wielogatunkowa ławica ryb. W tle, na ścianach, tapeta imitująca oceaniczne odmęty. Z żywiołu wynurza się burta arki. Konstrukcja z surowych desek zasłania ścianę pomiędzy dwiema salami. W niej rzędy luków, z każdego wyglądają zwierzęce mordy. Wyciosane z gałęzi, pniaków, desek. [...] Co zobaczy po drugiej stronie? Zwierzęce zgrupowania. Ptaszarnia połqczona z kurnikiem. Schronisko dla psów. Imponującego łosia wynoszącego się ponad otaczającą go drobnicę. Mistrzowska praca. Wilkoń niesłychanie subtelnie zaingerował w kształt pnia. Wykorzystał w nim to, co zaoferowała natura. Niejako wspólnie z drzewem wykreował kształt zwierza, fakturę jego sierści, poroże”.

Monika Małkowska Siekierą rysuje się jak pędzlem, „Rzeczpospolita" 287, 9/10 XII 2006.

Powiązane materiały
  • Grafika obiektu: Józef Wilkoń. ARKa WiLkoniA
    mediateka / plakaty
    Józef Wilkoń. ARKa WiLkoniA

Informacje

Józef Wilkoń
ARKa WiLkoniA
08.12.2006 – 21.01.2007

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa
Zobacz na mapie