Wizyta
WEJŚCIE DO BUDYNKU
Zapraszamy do wejścia głównego zlokalizowanego od Pl.Małachowskiego, w południowym narożniku budynku. Drzwi wejściowe są na poziomie – 1. Na wysokości narożnika zaczynają się schody prowadzące w dół. Na wprost schodów znajduje się przeszklony szyb windy, po zejściu, na prawo - drzwi wejściowe. Otwierają się automatycznie. Do windy można dojść obchodząc niszę ze schodami z lewej strony.
JAK DOTRZEĆ DO ZACHĘTY
PRZYSTANEK W KIERUNKU KRAKOWSKIEGO PRZEDMIEŚCIA
Przystanek zlokalizowany z tyłu budynku galerii. Po wyjściu z autobusu, kierować się w lewo do uliczki przed Zachętą.
Nie przechodząc przez uliczkę, skręcić w prawo i kierować się prosto wzdłuż fasady budynku, do końca. Na rogu, po prawej stronie, schody prowadzące w dół. Po zejściu schodami, po prawej stronie szklane, automatyczne drzwi.
PRZYSTANEK W KIERUNKU MARSZAŁKOWSKIEJ
Przystanek zlokalizowany po drugiej stronie ulicy Królewskiej niż budynek galerii. Po wyjściu z autobusu, kierować się w prawo do przejścia dla pieszych. Przejście z sygnalizacją świetlną i dźwiękową. Za przejściem — w prawo, do uliczki przed Zachętą. Po przejściu na drugą stronę uliczki skręcić w lewo. Uwaga na znak drogowy na chodniku przed fasadą Zachęty! Kontynuować wzdłuż fasady budynku, do końca. Na rogu, po prawej stronie, schody prowadzące w dół. Po zejściu schodami, po prawej stronie szklane, automatyczne drzwi.
JAK DOTRZEĆ DO MIEJSCA PROJEKTÓW ZACHĘTY
Dojazd do galerii autobusami: 111, 116, 128, 175, 180, 222, 503, 518, E-2 przystanek przy ul. Nowy Świat Foksal 02 kierunek Ordynacka, Foksal 1 kierunek Al.Jerozolimskie.
Do galerii trudno jest dotrzeć. Jest zlokalizowana na tyłach Nowego Światu w starej zabudowie, w otoczeniu mało dostępnym i przyjaznym, bez ścieżek dotykowych, z licznymi przeszkodami i barierami. Sugerujemy kontakt z galerią, umówienie się i skorzystanie z asysty w dotarciu.
PRZYSTANEK W KIERUNKU W KIERUNKU UL. ORDYNACKIEJ
Po wyjściu z autobusu kierować się w lewo wzdłuż ul. Nowy Świat do ul. Foksal po prawej stronie. Uwaga! Z ul. Nowy Świat nie ma wjazdu w ul. Foksal, a tym samym trudno rozpoznać, że dochodzimy do ulicy, w którą musimy skręcić w prawo. Po skręcie sugerujemy trzymać się lewej strony, aż do ul. Gałczyńskiego, gdzie skręcamy w lewo. Kontynuujemy lewą stroną ulicy, około 100 metrów wąskim chodnikiem; po drodze przeszkody: ławki, ciasno rozstawione słupki. Mijamy po lewej stronie szlaban uliczki osiedlowej. Dochodzimy do schodów po lewej stronie, ciągnących się wzdłuż budynku, prowadzących na taras. Wejście do galerii jest z tarasu, pierwsze drzwi po lewej stronie budynku.
PRZYSTANEK W KIERUNKU ALEI JEROZOLIMSKICH
Po wyjściu z autobusu, kierować się w prawo wzdłuż ul. Nowy Świat do przejścia dla pieszych. Przejść przez ul. Nowy Świat. Na godzinie pierwszej – ul. Foksal.
Uwaga! Nie ma z niej wyjazdu w ul. Nowy Świat. Trzymać się lewej strony ulicy, aż do Gałczyńskiego, gdzie skręcamy w lewo. Kontynuujemy lewą stroną ulicy, około 100 metrów wąskim chodnikiem; po drodze przeszkody: ławki, ciasno rozstawione słupki. Mijamy po lewej stronie szlaban uliczki osiedlowej. Dochodzimy do schodów po lewej stronie, ciągnących się wzdłuż budynku, prowadzących na taras. Wejście do galerii jest z tarasu, pierwsze drzwi po lewej stronie budynku.
Identyfikacja znaczników TU
Zapraszamy osoby z dysfunkcją wzroku do odsłuchania audiodeskrypcji budynku, prac z kolekcji Zachęty i wystaw.
Miło nam poinformować, że po spotkaniu na temat Udostępniania przestrzennych dzieł sztuki przez dotyk, które odbyło się w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w 2012 roku, na stronie internetowej Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów powstała lista obiektów udostępnianych osobom z dysfunkcją wzroku.
Narzędzie to zostało stworzone z myślą o kuratorach i kustoszach zbiorów, a także edukatorach. Ma służyć upowszechnianiu idei udostępniania oryginalnych dzieł sztuki przez dotyk, a także informować o specjalnych opracowaniach na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku.
Mamy nadzieję, że kolejne instytucje kultury będą ją sukcesywnie uzupełniać, tak aby stała się pomocna przy kolejnych wystawach w opracowywaniu programu edukacyjnego i oferty dla osób z dysfunkcją wzroku.